תוצאות דנרבציה כלייתית לטיפול ביתר לחץ דם (Curr Opin Nephrol Hypertens)

במאמר שפורסם בכתב העת Current Opinion in Nephrology and Hypertension סוקרים מומחים את תוצאות דנרבציה כלייתית (Renal Sympathetic Denervation, או RSD) לטיפול ביתר לחץ דם.

למרות שדנרבציה כלייתית עשויה לשמש כטיפול ביתר לחץ דם עמיד לטיפול ומחקרים קליניים הדגימו תוצאות מבטיחות, המחקר המבוקר הראשון (SYMPLICITY HTN-3) לא הצליח להשיג את תוצא היעילות העיקרי. מסקנות המחקר והידע שהצטבר מעבודות נוספות יושמו בשלושה מחקרים מבוקרי טיפול-דמה: SPYRAL OFF-MED, RADIANCE SOLO ו-SPYRAL ON-MED אשר התבססו על טכנולוגיות חדשות.

המחקרים החדשים הצביעו על ירידה של 5-10 מ”מ כספית בלחץ דם סיסטולי אמבולטורי בעקבות RDN, בהשוואה לטיפול-דמה, בחולים עם יתר לחץ דם בדרגה קלה-עד-בינונית אשר נטלו עד שלוש תרופות לאיזון לחץ הדם.

ממצאי המחקר מספקים הוכחת עיקרון השפעת דנרבציה כלייתית להפחתת לחץ הדם. הכותבים מסבירים כי כעת נדרשים נתונים אודות הבטיחות ארוכת הטווח וההשפעה לאורך זמן של הפרוצדורה. הם קוראים להשלים מחקרים לזיהוי סמנים המנבאים תגובה מאחר וכשליש מהחולים לא מגיבים לדנרבציה כלייתית.

לסיום, הכותבים מסבירים כי חולים עמידים לטיפול הם מועמדים ברורים לטיפול, אך דנרבציה כלייתית עשויה להועיל גם לאלו עם חוסר היענות לטיפול תרופתי ו/או אי-סבילות טיפול תרופתי, כמו גם חולים שאינם מסכימים ליטול טיפול תרופתי.

Curr Opin Nephrol Hypertens 2019

לידיעה ב-PubMed

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים