משפחה

האם פרכוסי חום מעלים את הסיכון למחלה פסיכיאטרית או אפילפסיה? (מתוך כנס ה-EAN)

מנתונים חדשים עולה כי הישנות פרכוסי חום בילדים מלווה בסיכון מוגבר להפרעות פסיכיאטריות ואפילפסיה בגיל מבוגר יותר, כך מדווחים חוקרים במהלך כנס מטעם ה-European Academy of Neurology.

החוקרים זיהו מדגם של 2.1 ילדים שנולדו לאחר הריון-יחיד בין השנים 1977 ו-2011 ונכללו במאגרי רישום בדנמרק. מבין אלו, 75,593 ילדים (3.6%) אובחנו עם פרכוס חום בפעם הראשונה. החוקרים מדווחים כי ההיארעות עלתה במהירות החל מגיל שישה חודשים, הגיעה לשיא סביב גיל 16 חודשים ולאחר מכן ירדה.

במסגרת המחקר הוגדרו שלוש תת-קבוצות של ילדים עם פרכוס חום וללא אבחנה של אפילפסיה, שיתוק מוחין, גידולים תוך-גולגולתיים, חבלת ראש חמורה או זיהומים תוך-גולגולתיים. תתי-אוכלוסיות אלו כללו ילדים שחוו לפחות פרכוס חום יחיד; אלו שחוו לפחות שני אירועי פרכוסי חום; וילדים עם היסטוריה של שלושה פרכוסי חום ומעלה.

הסיכון להישנות לפני גיל 5 שנים בילדים עם פרכוס חום יחיד עמד על 22.7%. סיכון זה עלה עם כל פרכוס חום נוסף.

ממאגרי רישום ארציים אחרים, החוקרים בחנו את הנתונים אודות אפילפסיה והפרעות פסיכיאטריות ומצאו כי הסיכון לאורך 30 שנים לאפילפסיה והפרעות פסיכיאטריות בילדים עם לפחות שלושה אירועי פרכוסי חום עמד על 15% ו-30%, בהתאמה. לשם השוואה, הסיכון להפרעות פסיכיאטריות ואפילפסיה באלו ללא היסטוריה של פרכוסי חום עמד על 2% ו-17%, בהתאמה.

בקרב ילדים עם פרכוס חום אחד נרשמה עליה של פי שבע בסיכון לאבחנת אפילפסיה לפני גיל חמש שנים (יחס סיכון של 7.11). עם זאת, במידה והילד פיתח לפחות שלושה פרכוסי חום, הסיכון היה גבוה פי 42 (יחס סיכון של 42.06).

עוד עלה מהמחקר כי שיעורי התמותה היו גבוהים יותר בחולים עם פרכוסי חום חוזרים אשר פיתחו בהמשך אפילפסיה.

לממצאים אלו חשיבות רבה מאחר והן אפילפסיה והן הפרעות פסיכיאטריות עשויות להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים של החולים ובני המשפחה שלהם ומאחר והפרעות אלו כרוכות בעלויות חברתיות גבוהות יותר.

מתוך כנס ה-EAN

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים