משפחה

ממפרינט: הבדיקה המסייעת בהחלטה טיפולית מדויקת יותר, ויכולה לחסוך טיפול כימותרפי עבור נשים רבות החולות בסרטן שד. (הודעת חברת מדיסון)

הודעת חברת מדיסון
מתלבט/ת לגבי הטיפול במטופלת עם סרטן שד מוקדם?
יש בדיקה שתסייע לך בהחלטה
ממפרינט: הבדיקה המסייעת בהחלטה טיפולית מדויקת יותר, ויכולה לחסוך טיפול כימותרפי עבור נשים רבות החולות בסרטן שד.

כימותרפיה היא אחד החששות הגדולים של נשים בישראל החולות בסרטן שד. לא רק הנשים חוששות, גם הרופאים שמטפלים בהן ערים לתופעות הלוואי של הטיפול מציל החיים, תופעות שיכולות להיות קשות ולפגוע משמעותית בבריאות ובאיכות החיים. בדיקת הממפרינט (MammaPrint) תסייע לרופא להחליט מתי ניתן לוותר על הטיפול הכימותרפי.

מדי שנה מקבלות כ-5,000 חולות בישראל את האבחנה הקשה: גידול ממאיר בשד המחייב כריתה מלאה או חלקית, הקרנות וכימותרפיה. כידוע, מטרת הטיפול הכימותרפי היא לחסל גרורות מיקרוסקופיות שהתפשטו בגוף ולרפא את המחלה באופן סופי ומוחלט. הגרורות עלולות להתהוות מתאים סרטניים בודדים שהתפזרו במחזור הדם עוד לפני הניתוח להסרת הגידול. התאים הסרטניים, הבודדים הללו , הם הגורם לחזרת המחלה באתרים שונים בגוף (גרורות מרוחקות), וזו הסיבה לנחיצותו של הטיפול הכימותרפי, שיכול לחסל את אותם התאים הבודדים ולהקטין את הסיכון להישנות המחלה.

ישנם מקרים רבים בהם המאפיינים הקליניים המקובלים (כגון גודל גידול, דרגת התמיינות ומעורבות בלוטות לימפה) מעידים על סיכון גבוה להישנות המחלה ונחיצות הכימותרפיה, אך הרופאים מחפשים אמצעים נוספים על פיהם יוכלו לקבל החלטה בטוחה להימנע מהטיפול הכימי מבלי לסכן את המטופלות.
כיצד בדיקת ממפרינט (MammaPrint) משפיעה על הטיפול בחולות סרטן השד?

ממפרינט (MammaPrint)הינה בדיקה גנומיתהסוקרת 70 גנים בגידול עצמו, המספקת תוצאה בינארית, ומסווגת את הסיכון לסיכון “גבוה” או “נמוך” לחזרת מחלה ולכן עשויה לייתר את הצורך בטיפול הכימותרפי. מחקר קליני רנדומלי פרוספקטיבי, רחב היקף, שפורסם בשנת 2016 וכלל כ-6,700 נשים (Level 1 evidence) הראה כי חולות בסרטן שד, שסווגו כבעלות סיכון קליני גבוה להתפתחות גרורות ולהישנות המחלה על פי המאפיינים המקובלים (כמחצית מהנשים היו עם 1-3 בלוטות לימפה מעורבות), אובחנו באמצעות בדיקת הממפרינט כבעלות סיכון גנומי נמוך להישנות המחלה.

מחקר ה-MINDACT הראה כי בקבוצת נשים זו, בין אם קיבלו כימותרפיה או לא, הסיכון שלהן להישנות המחלה היה נמוך מאוד (כ-5% בלבד) וכי התוספת של כימותרפיה לא הורידה בצורה משמעותית סטטיסטית את הסיכון לחזרת המחלה. במילים אחרות, תוצאות הבדיקה חסכו מנשים רבות את הצורך בטיפול כימותרפי, כמו גם את הסבל והסיכון הקיימים בתופעות הלוואי.

על בסיס ממצאי המחקר הנ”ל, ההערכה היא, כי בכמחצית מהנשים שנמצאות בסיכון גבוה להישנות המחלה על סמך המאפיינים הקליניים והפתולוגיים שלהן, ניתן יהיה לוותר על הטיפול הכימותרפי, בזכות תוצאת בדיקת הממפרינט זאת מבלי לפגוע בפרוגנוזה של אותן נשים.

בנוסף, בדיקת הממפרינט יכולה לזהות מטופלות בסיכון מאוד נמוך להישנות המחלה שלהן (על פי מחקר עם מעקב של עשרים שנה), אפילו עם טיפול הורמונלי מוגבל.

מאחר וכיום ידוע כי סרטן שד אינה מחלה אחידה, אלא ניתן לחלקה לתתי קבוצות מולקולריות על פי מאפיינים גנומיים שונים, בדיקת הממפרינט מאפשרת לקבל את תת הקבוצה המולקולרית (sub-type) אליה משתייך הגידול, באמצעות סקירה של עוד 76 גנים נוספים (באמצעות בדיקת הבלופרינט שהינה חלק מבדיקת הממפרינט).

מחקרים שונים מראים כי תתי קבוצות שונות של סרטן שד מגיבות שונה לטיפולים תרופתיים וכן כי סיכויי ההישנות שלהן שונים. בכך מאפשרת הבדיקה לרופא להתאים בצורה טובה יותר את הטיפול למטופלת בצורה אינדיבידואלית, ומאפשרת לבצע רפואה מותאמת אישית.

בדיקת הממפרינט  מאושרת על ידי ה-FDA, ולאחרונה היא הוכללה בהנחיות ה-NCCN – הנחיות אמריקאיות מובילות לטיפול בסרטן. בנוסף הוכללה הבדיקה בהנחיות האיגוד האמריקאי לאונקולוגיה ASCO, שם נקבע כי היא מתאימה לחולות בסרטן שד מוקדם ללא בלוטות נגועות או עם מעורבות של 1-3 בלוטות נגועות. בכך הופכת ממפרינט לבדיקה היחידה בעלת אישור FDA וככזו המומלצת על ידי ההנחיות לטיפול בחולות סרטן שד, ע”י האיגודים הבינלאומיים.

השלכותיו של הטיפול הכימותרפי, משך הזמן הארוך של הטיפול, ההחלמה הארוכה ממנו והפגיעה הניכרת באיכות החיים – כולם שיקולים חשובים שעל הרופאים לקחת בחשבון. השימוש בבדיקת ממפרינט יאפשר לרופאים לקבל החלטה טיפולית מדויקת ולחסוך טיפול קשה ואגרסיבי עבור נשים רבות.

בדיקת ממפרינט זמינה בישראל למבוטחות קופות החולים מכבי, מאוחדת ולאומית וניתנים עליה החזרים במרבית הביטוחים הפרטיים.

MammaPrint

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים