משפחה

מהו נוגד הקרישה הטוב ביותר בחולים עם מחלת כליות כרונית? (Ann Intern Med)

נוגדי קרישה פומיים חדשים, שאינם פועלים כאנטגוניסטים של וויטמין K, עשויים להיות יעילים ובטוחים יותר מאנטגוניסטים לוויטמין K, דוגמת קומדין, בהפחתת הסיכון לאירוע מוחי בחולים עם מחלת כליות כרונית בשלב מוקדם, כך עולה מתוצאות סקירה שיטתית, שפורסמו בכתב העת Annals of Internal Medicine.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ההשפעות של נוגדי-קרישה פומיים בחולים עם מחלת כליות כרונית, אינן ידועות. הם ביקשו לבחון את התועלת והנזקים של אנטגוניסטים לוויטמין K, כמו גם נוגדי-קרישה פומיים אחרים, במבוגרים עם מחלת כליות כרונית בדרגה 3-5, כולל אלו תחת טיפולי דיאליזה.

לצורך המחקר, החוקרים השלימו חיפוש במאגרי MEDLINE, EMBASE ו-Cochrane לזיהוי מאמרים אקראיים ומבוקרים, אשר פורסמו בשפה האנגלית ובחנו את הטיפול באנטגוניסטים לוויטמין K או נוגדי-קרישה פומיים חדשים לכל התוויה בחולים עם מחלת כליות כרונית, עם פרסום נתוני יעילות או אירועי דמם.

הסקירה כללה 45 מחקרים עם סך כולל של 34,082 משתתפים אשר קיבלו נוגדי-קרישה כנגד פרפור פרוזדורים (11 מחקרים), תרומבואמבוליזם ורידי (11 מחקרים), מניעת אירועי קרישיות-יתר (6 מחקרים), מניעת תרומבוזיס באתר הדיאליזה (8 מחקרים) ומחלות לב וכלי דם, פרט לפרפור פרוזדורים (9 מחקרים). רק שמונה מחקרים עם מחלת כליות בשלב-סופני כללו חולים עם קצב פינוי גלומרולארי משוער של פחות מ-20 מ”ל/דקה או קצב פינוי גלומרולארי משוער של פחות מ-15 מ”ל/דקה.

במקרים של פרפור פרוזדורים, בהשוואה לאנטגוניסטים לוויטמין K, טיפול בנוגדי-קרישה פומיים חדשים הפחית את הסיכון לאירוע מוחי או תסחיף סיסטמי (סיכון יחסי של 0.79, רווח בר-סמך 95% של 0.66-0.93; עדויות בדרגת וודאות גבוהה) ואירוע מוחי המורגי (סיכון יחסי של 0.48, רווח בר-סמך 95% של 0.30-0.76; עדויות בדרגת וודאות מתונה). בהשוואה לאנטגוניסטים לוויטמין K, ההשפעות של נוגדי-קרישה פומיים חדשים על הישנות תרומבואמבוליזם ורידי או תמותה על-רקע תרומבואמבוליזם ורידי לא היו ברורות (סיכון יחסי של 0.72, רווח בר-סמך 95% של 0.44-1.17; עדויות בדרגת וודאות נמוכה). בכלל המחקרים יחדיו, נראה כי הטיפול בנוגדי-קרישה פומיים חדשים הפחית את הסיכון לדימום מג’ורי, בהשוואה לאנטגוניסטים לוויטמין K (סיכון יחסי של 0.75, רווח בר-סמך 95% של 0.56-1.01; עדויות בדרגת וודאות נמוכה).

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים עם מחלת כליות כרונית בשלב-מוקדם, לטיפול בנוגדי-קרישה פומיים חדשים פרופיל סיכון-תועלת עדיף על זה של אנטגוניסטים לוויטמין K. במקרים של מחלת כליות כרונית מתקדמת או בשלב סופני, אין די עדויות בכדי לקבוע את התועלת או הנזק של אנטגוניסטים לוויטמין K או נוגדי-קרישה פומיים חדשים.

Ann Intern Med. Published online July 15, 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים