משפחה

פרויקט חדש בהולנד: חברות תרופות יקבלו תשלום עבור תרופות יקרות רק במידה ואלו יובילו להחלמה (מתוך אתר מדסקייפ)

בהולנד מתוכנן פרויקט חדש, המבוסס על הרעיון כי במידה וטיפול תרופתי יקר לא יוביל לריפוי המטופל, אזי לא יינתן תשלום עבור הטיפול. המודל מבוסס על הערכת התועלת של תרופות בעלות גבוהה לאחר 16 שבועות, במידה ובנקודת זמן זו לא תהיה הוכחת ליעילות הטיפול, אזי חברות התרופות לא יקבלו תשלום.

התקווה היא כי המודל החדש יאפשר לשמור על הזמינות של תרופות יקרות והרופאים יוכלו לספק מרשמים לתרופות אלו בחולים שמיצו אפשרויות טיפול אחרות, בהם תתכן תועלת לטיפול. הפרויקט החדש פותח ע”י אונקולוגים הולנדים וזכה לתמיכת חברת Bristol-Myers Squibb.

הסכמים אלו התבססו על מחקרי DRUP, אשר נערכו ב-30 בתי חולים בהולנד ובהם חולים עם תתי-סוגים נדירים של גידולים, אשר לא הגיבו לטיפול סטנדרטי, קיבלו תרופה כנגד ממאירות אשר הייתה מיועדת לסוג אחר של גידול. הרעיון היה כי כבר קיימות תרופות בשוק העשויות לסייע במקרים מסוימים של גידולים נדירים, אך אשר לא נבחנו מעולם לאור המספר הקטן מאוד של חולים.

החוקרים ההולנדים מוסיפים כעת שלב חדש למחקר DRUP: 135 חולים עם גידולי MSI-H (Microsatellite Instability High) יקבלו טיפול ב-Nivolumab למשך 16 שבועות, במימון חברת התרופות. בכל חולה עם עדות להקטנה של הגידול או העדר התקדמות מחלה, תהיה הזדמנות לתבוע תגמול מחברת הביטוח של המטופל.

מודל ההחזרים החדש עשוי לשנות את כללי המשחקי ומצוי תחת בחינה של האיחוד האירופי. במידה והמודל יתברר כמוצלח, אזי צפוי כי המומחים באירופה יעשו ככל העולה בידם בכדי להבטיח כי המודל יאומץ גם במדינות האיחוד האירופי.

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים