משפחה

הפחתה מעטה של צריכת הקלוריות היומית עשויה להפחית את הסיכון למחלות לב וכלי דם (Lancet Diabetes Endocrinol.)

הפחתת היקף צריכת הקלוריות היומית ב-300 קלוריות בלבד, לאורך תקופה של שנתיים, הובילה לשיפור בהרכב הגוף לצד שיפור בגורמי סיכון למחלות לבביות ומטבוליות ועשויה להוביל להפחתת היארעות מחלות לב וכלי דם, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו במהלך חודש יולי בכתב העת Lancet Diabetes & Endocrinology.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את ההשפעות בטווח הקצר והארוך של הגבלת צריכת קלוריות עם תזונה הולמת על גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם במשתתפים צעירים ובגיל העמידה עם משקל תקין, נמוך או מעט עודף. מחקר CALERIE הינו מחקר בשלב 2, רב-מרכזי, אקראי ומבוקר, שכלל משתתפים בגילאי 21-50 שנים, עם מדד מסת גוף בטווח 22-27.9 ק”ג למטר בריבוע. המשתתפים חולקו באקראי ביחס 2:1 להגבלת קלורית של 25% בלבד או דיאטה לא-מוגבלת.

החוקרים בחנו את ההשפעה של הרכב התזונה על גורמי סיכון שונים לאורך שנתיים, כולל לחץ דם סיסטולי, דיאסטולי וממוצע; מדד תסמונת מטבולית; ומדדי משק סוכר בדם כולל רמות אינסולין וסוכר בצום, עמידות לאינסולין, רמות סוכר לאחר שעתיים, שטח מתחת לעקומה של סוכר ואינסולין במבחן העמסת סוכר).

מדגם המחקר כלל 218 משתתפים אשר חולקו באקראי והחלו בדיאטה עם הגבלה קלורית בהיקף של 25% (143 משתתפים, 66%) או דיאטה ביקורת ללא-הגבלה (75 משתתפים, 34%). בקרב המשתתפים בקבוצת הגבלה קלורית נרשמה ירידה ממוצעת של 11.9% במספר הקלוריות היומי הממוצע, עם ירידה מ-2,467 קילו-קלוריות ל-2,170 קילו-קלוריות ביום, זאת בהשוואה לירידה של 0.8% בקבוצת הביקורת.

בקבוצת הגבלה קלורית נרשמה ירידה ממושכת של 7.5 ק”ג במשקל הגוף, בהשוואה לעליה של 0.1 ק”ג בקבוצת הביקורת. הגבלה קלורית הובילה לירידה משמעותית וממושכת בכל גורמי הסיכון למחלות לבביות ומטבוליות לאורך שנתיים, כולל שינויים בריכוזי LDL, יחס כולסטרול כולל ל-HDL, ולחץ דם סיסטולי ודיאסטולי. בנוסף, הגבלה קלורית הובילה לשיפור משמעותי לאחר שנתיים בריכוזי C-Reactive Protein, מדדי תנגודת לאינסולין ומדדי תסמונת מטבולית, בהשוואה לקבוצת הביקורת.

החוקרים כותבים כי הגבלה קלורית מתונה לאורך שנתיים עשויה להפחית משמעותית מספר גורמי סיכון למחלות לבביות ומטבוליות בצעירים, שאינם סובלים מהשמנה.

Lancet Diabetes Endocrinol. Published online July 11, 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים