משפחה

האם לאנורקסיה יש גם מרכיב גנטי הקשור לתהליך חילוף החומרים ? (Nature Genetics, הארץ)

מחקר גנטי חדש מצביע על כך שלאנורקסיה, הנחשבת למחלה נפשית חמורה, יש מאפיינים גנטיים הקשורים לתהליך חילוף החומרים, אשר מעלים את הסיכון להתפרצות המחלה.במחקר שנערך באוניברסיטת קינגס קולג’ בלונדון ואוניברסיטת צפון קרוליינה, ופורסם ב- העת Nature Genetics, בוצע  מיפוי גנטי של כ-17 אלף חולים, בעיקר חולות, באנורקסיה. 

מיפוי זה הושווה ליפוי גנטי של כ55 אלף אנשים בריאים. מביצוע ההשוואה החוקרים זיהו 117 גנים הנמצאים בשמונה אזורים לאורך הגנום אשר קשורים לתהליך חילוף החומרים , שהיו בעלי מאפיינים ייחודיים המשותפים לחולי אנורקסיה.

גנים אלה היו כבר מוכרים לחוקרים ככאלה הקשורים גם בהפרעות נפשיות כמו דיכאון, חרדה והפרעה טורדנית?כפייתית (OCD),  אך הממצא המפתיע היה שגנים אלה גם מעורבים  בפעילות הקשורה בתזונה ובתהליכי חילוף חומרים, לרבות סבילות לרעב (שעשויה להיות משמעותית באנורקסיה) .

למאמר ב-Nature Genetics

בכתבה על המחקר ב”הארץ” מסבירה ד”ר רחל בכנר,  יו”ר העמותה הישראלית למניעה, טיפול ומחקר בהפרעות אכילה ומנהלת “קולי”, המרכז הירושלמי להחלמה מהפרעות אכילה,  “אנחנו שומעים לא פעם את הסיפורים מהמטופלות: ‘התחלתי דיאטה עם חברה, היא פרשה, אני נשארתי, וככה נכנסתי למחלה’. עם זאת, מדובר רק באחד מגורמי הסיכון, והמחקר הנוכחי מספק קצת יותר ראיות למה שאנחנו מכירים. אבל הוא לא מצליח לשחזר ממצאים של מחקרים שזיהו אזורים אחרים בגנום עם סיכון לאנורקסיה“.

היא מוסיפה ש “בסוף מדובר בגורמי סיכון שמעלים את ההסתברות. דיאטות, מצוקה בבית, התעללות ונטייה גנטית ייתנו הסתברות יותר גבוהה, אבל זה לא הכרח. טיפול והתערבות מוקדמת הם קריטיים, ולכן מה שחשוב זה תשומת לב ואיתור הבעיה כמה שיותר מוקדם“.

לכתבה ב”הארץ”

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים