משפחה

סיכון מוגבר לתסמונת גמילה ביילודים לאימהות שנדרשו לניתוח לפני ההיריון (CMAJ)

בקרב תינוקות לאימהות שנדרשו לניתוח טרם ההיריון תועד סיכון גבוה יותר לתסמונת גמילה של היילוד (Neonatal Abstinence Syndrome), כך מדווחים חוקרים במאמר חדש שפורסם בכתב העת Canadian Medical Association Journal.

החוקרים ערכו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי גדול, שכלל למעלה מ-2 מיליון לידות בין 1989-2016 בקוויבק, קנדה. באמצעות רשומות בתי החולים, הם זיהו יילודים עם אבחנה של תסמונת גמילה של היילוד וכן לקחו בחשבון ערפלנים אפשריים, דוגמת מחלות רקע, מחלה פסיכיאטרית, גיל בעת הלידה, ולדנות, מצב סוציו-אקונומי, מקום מגורים ותקופת הלידה.

בסה”כ, הם זיהו 2,346 יילודים עם תסמונת גמילה של היילוד, עם שיעורי הימצאות של 10.7 מקרים ל-10,000 יילודים. בקרב יילודים עם תסמונת זו, 1,052 נולדו לאימהות שנדרשו לניתוח לפני ההיריון (14.9 מקרים ל-10,000 יילודים) ו-1,294 נולדו לאימהות ללא ניתוח טרם ההיריון (8.8 מקרים ל-10,000 יילודים). יחס הסיכון לתסמונת גמילה של היילוד עמד על 1.63 בקרב אלו שנולדו לאימהות שנותחו לפני ההריון, בהשוואה לנשים ללא היסטוריה של ניתוח טרם ההריון.

בנוכחות מספר רב של ניתוחים טרם ההריון הסיכון לתסמונת גמילה של היילוד היה גדול עוד יותר, כאשר בנוכחות לפחות שלושה ניתוחים טרם ההריון נרשם סיכון גבוה פי 2.3 ללידת תינוק עם תסמונת גמילה של היילוד.

החוקרים מצאו כי בקרב נשים שהיו צעירות יותר בעת הניתוח הראשון תועד סיכון יחסי גבוה יתר, למרות מספר הניתוחים. בנשים עם מספר רב של ניתוחים קודמים, אשר היו בגיל 15 או פחות מזאת בעת הניתוח הראשון, הסיכון לתסמונת גמילה של היילוד היה גבוה פי 2.8, בהשוואה לנשים ללא היסטוריה של ניתוחים. בקרב אלו לאחר ניתוח יחיד בגיל זה תועדה עליה של פי שתיים בלבד בסיכון הנ”ל (סיכון יחסי של 2.08).

בעוד שכל סוגי הניתוחים הובילו לעליה בסיכון ללידת תינוק עם תסמונת גמילה של היילוד, בקרב נשים לאחר ניתוח קרדיווסקולארי או ניתוח חזה (סיכון יחסי של 4.45), ניתוח נוירוכירורגי (סיכון יחסי של 3.00) וניתוח אורולוגי (סיכון יחסי של 3.03) תועד הסיכוי הגבוה ביותר ללידת תינוק עם תסמונת גמילה של היילוד, בהשוואה לנשים ללא היסטוריה של ניתוחים.

ממצאי המחקר מעידים על הסכנה שבשימוש באופיואידים בנשים צעירות, אשר עשוי להשפיע לרעה על הריונות עתידיים. עם זאת, לאור מגבלות המחקר הם לא יכולים להסיק מסקנות חד-משמעיות בנושא.

CMAJ 2019

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים