משפחה

אבלציה באמצעות צנתר מובילה לשיפור ניכר בתחלואה ותמותה של חולים עם פרפור פרוזדורים ואי-ספיקת לב (European Heart Journal)

במאמר שפורסם בכתב העת European Heart Journal מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי אבלציה באמצעות צנתר כגישה לאיזון מקצב הלב בחולים עם פרפור פרוזדורים ואי-ספיקת לב מובילה לשיפור משמעותית בהישרדות, הפחתת אשפוזים חוזרים, שימור תפקוד לבבי ושיפור איכות החיים של החולים.

במסגרת המחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבחון את היעילות והבטיחות של טיפול לאיזון מקצב הלב (Rhythm Control) בחולים עם פרפור פרוזדורים ואי-ספיקת לב.

החוקרים אספו נתונים ממחקרים אקראיים שערכו השוואה בין גישת איזון מקצב לב עם תרופות אנטי-אריתמיות, בהשוואה לגישת איזון קצב הלב (מקבץ א) או השוואה בין גישה לאיזון מקצב הלב ע”י אבלציה באמצעות צנתר אל מול טיפול תרופתי (מקבץ ב) בחולים עם פרפור פרוזדורים ואי-ספיקת לב. התוצאים העיקריים כללו את שיעורי התמותה מכל-סיבה, אשפוזים חוזרים, אירועים מוחיים ואירועים תרומבואמבוליים.

הסקירה כללה 11 מחקרים עם סך כולל של 3,598 משתתפים (מקבץ א: 2,486 חולים; מקבץ ב: 1,112 חולים).

בהשוואה לטיפול תרופתי לאיזון קצב הלב, איזון מקצב הלב עם תרופות אנטי-אריתמיות לווה בשיעורים דומים של תמותה מכל-סיבה, שיעורים גבוהים יותר משמעותית של אשפוזים חוזרים (יחס סיכויים של 1.25, p=0.01) ושיעור דומה של אירועים מוחיים ואירועים תרומבואמבוליים; עם זאת, בהשוואה לטיפול תרופתי, אבלציה באמצעות צנתר לוותה בירידה משמעותית בשיעורי התמותה מכל-סיבה (יחס סיכויים של 0.51, p=0.0003), הפחתת שיעור אשפוזים חוזרים (יחס סיכויים של 0.44, p=0.003), שיעור דומה של אירועים מוחיים, שיפור גדול יותר במקטע הפליטה של חדר שמאל (הבדל ממוצע משוקלל של 6.8%, p=0.0004), הפחתת שיעורי הישנות הפרעת קצב (29.6% לעומת 80.1%, יחס סיכויים של 0.04, p<0.00001) ושיפור גדול יותר באיכות החיים (p=0.007).

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים בעדיפות אבלציה באמצעות צנתר בחולים עם פרפור פרוזדורים ואי-ספיקת לב.

European Heart Journal

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים