משפחה

שכיחות גבוהה של תסמונת Takotsubo Syndrome בחולים עם היסטוריה של מחלות ממאירות (Journal of the American Heart Association)

היסטוריה של מחלות ממאירות תועדה באחד מכל שישה חולים עם תסמונת Takotsubo Syndrome, המוכרת גם בשם “תסמונת הלב השבור”, ומלווה בשיעורי הישרדות נמוכים לאחר חמש שנים, כך עולה ממחקר בינלאומי חדש, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Journal of the American Heart Association.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לזהות את ההבדלים במאפיינים הקליניים ולבחון את התוצאות בטווח הקצר והארוך בחולים עם תסמונת Takotsubo Syndrome, עם או ללא היסטוריה של ממאירות.

החוקרים זיהו חולים עם אבחנה של Takotsubo Syndrome ממאגר רישום International Takotsubo Registry. מדגם החולים עם Takotsubo Syndrome סווג לאלו עם וללא היסטוריה של מחלה ממארת, במטרה להעריך את ההבדלים במאפיינים הקליניים ולקבוע את התמותה בטווח הקצר והארוך. עוד הושלם תת-ניתוח להשוואת תמותה ארוכת-טווח בתת-קבוצה של חולים עם Takotsubo Syndrome עם וללא היסטוריה של ממאירות ותסמונת כלילית חדה בחולים  עם וללא היסטוריה של ממאירות.

שיעורי ממאירות עמדו על 16.6% בקרב 1,604 חולים עם תסמונת Takotsubo Syndrome. חולים עם היסטוריה של ממאירות היו מבוגרים יותר ובקבוצה זו תועד סיכוי גבוה יותר לטריגר גופני, אך סיכוי נמוך יותר לטריגר רגשי, בהשוואה לאלו ללא היסטוריה של ממאירות.

שיעורי התמותה בטווח הארוך היו גבוהים יותר בחולים עם היסטוריה של ממאירות, בעוד ששיעורי התמותה בטווח הקצר היו דומים.

בתת-ניתוח, שיעורי התמותה בטווח הארוך היו דומים בין חולים עם Takotsubo Syndrome והיסטוריה של ממאירות ובין חולים עם תסמונת כלילית חדה והיסטוריה של ממאירות. ממאירות זוהתה כגורם מנבא בלתי-תלוי לתמותה ארוכת-טווח.

החוקרים מסכמים וכותבים כי היסטוריה של ממאירות עשויה להביא לעליה בסיכון לתסמונת Takotsubo Syndrome ולכן הם ממליצים לשקול בדיקות סקר הולמות לממאירות בחולים אלו.

JAMA Network Open 2019

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים