ההשפעה של תרופות הפועלות על מסלולי סרטונין על מחלת מסתמים (Heart)

מסקירה חדשה שפורסמו בכתב העת The Heart עלה כי תרופות הפועלות על מסלול סרטונין ותרופות דופמינרגיות עשויות להיות מלוות בסיכון מוגבר ועקבי למחלת מסתמי לב.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים קשרו בין תכשירים סרטונרגיים ודופמינרגיים נקשרו ובין מחלת מסתמי לב על-רקע טיפול תרופתי. מטרת מטה האנליזה הייתה לאסוף את הנתונים הזמינים בספרות הרפואית אודות הקשר בין מספר תרופות המשפיעות על מסלול סרטונין ובין מחלת מסתמי לב.

החוקרים ערכו חיפוש במאגרי PubMed לזיהוי מחקרים להערכת הקשר בין תרופות בעלות השפעה סרטונרגית ובין מחלת מסתמי לב. דיווחי מקרים, מחקרים לא-מבוקרים ומחקרי מעבדה לא נכללו בסקירה. מחקרים רלבנטיים נבחנו להערכת איכות המחקר והטיות אפשריות; אלו באיכות מספקת נכללו בניתוח הנתונים.

ממצאי הסקירה העידו על קשר עקבי ומשמעותי בין תרופות מסוימות ובין מחלת מסתמי לב, כולל תרופות סרטונרגיות (יחס סיכויים של 3.30) ותרופות דופמינרגיות (יחס סיכויים של 2.56). מניתוחים נוספים של הנתונים, כולל הערכת חשיפה מוגבלת לתרופה יחידה או השפעות למסתם לב יחיד, עלו תוצאות עקביות.

החוקרים מציינים כי מרבית המחקרים היו רטרוספקטיביים או תצפיתיים, עם סיכון מוגבר להטיות בחירה והתייצגות. זוהתה הטרוגניות משמעותית ושונות בין המחקרים, בפרט בכל הנוגע למינון ומשך החשיפה לתרופות.

לסיכום, ממצאי המחקר מעידים על קשר מובהק ועקבי בין תרופות רבות הפועלות על מסלולי סרטונין עם מחלת מסתמי לב. למרות שתרופות רבות ממשפחה זו הוסרו מהשווקים, מספר מחקרים קטנים הציעו כי 3,4-Methylenedioxymethamphetamine ותכשירים ממשפחת Selective Serotonin Reuptake Inhibitor המצויים בשימוש נרחב פועלים על מסלולים דומים.

Heart 2019

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים