משפחה

היעילות והבטיחות של טיפול סיסטמי בהידרוקורטיזון למניעת BPD בפגים (Eur J Pediatr.) והערות עורך נאונטולוגיה, ד”ר ברזילי

במאמר שפורסם בכתב העת European Journal of Pediatrics מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול סיסטמי מוקדם בהידרוקורטיזון (Hydrocortisone) מלווה בשיפור משמעותי בהישרדות ללא BPD (Bronchopulmonary Dysplasia) לאחר 36 שבועות ובהישרדות ללא ליקוי נוירו-התפתחותי בדרגה מתונה-עד-חמורה. עם זאת, טיפול זה לווה בעליה מסוימת בסיכון להתנקבות מעי.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את היעילות והבטיחות של טיפול סיסטמי בהידרוקורטיזון למניעת BPD. הם השלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה, עם חיפוש מעמיק במאגרי המידע האלקטרוניים. הסקירה כללה מחקרים בהם נכללו פגים אשר חולקו באקראי לטיפול סיסטמי בהידרוקורטיזון או לקבוצת פלסבו. התוצא העיקרי היה משלב הישרדות ללא BPD בגיל מתוקן של 36 שבועות.

הסקירה כללה 12 מחקרים שכללו מתן מוקדם של הידרוקורטיזון (בתוך שבוע מהלידה) ושני מחקרים שכללו מתן מאוחר של הטיפול.

טיפול סיסטמי מוקדם לווה בעליה משמעותית בסיכויי ההישרדות ללא BPD (סיכון יחסי של 1.13, מספר חולים נדרש לטיפול של 18 פגים) והישרדות ללא ליקוי נוירו-התפתחותי בדרגה בינונית-עד-חמורה (סיכון יחסי של 1.13, מספר נדרש לטיפול של 14 פגים). בקרב יילודים שטופלו בהידרוקורטיזון תועד סיכון גבוה יותר להתנקבות מעי (סיכון יחסי של 1.69, מספר נדרש לנזק של 30 פגים), בעיקר כאשר הטיפול ניתן בשילוב עם טיפול ל-PDA (Patent Ductus Arteriosus).

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול סיסטמי מוקדם בהידרוקורטיזון הינו בעל יעילות מתונה למניעת BPD בפגים, אם כי ישנן מספר סוגיות הנוגעות לבטיחות הטיפול. לאור מיעוט המחקרים שבחנו מתן מאוחר של הידרוקורטיזון, לא ניתן להסיק מסקנות על תוצאות טיפול מאוחר בסטרואידים.

Eur J Pediatr. 2019 Aug;178(8):1171-1184

לידיעה ב-PubMed

הערות עורך נאונטולוגיה, ד”ר ברנרד ברזילי:

מאמר זה מוכיח שעדיין לא נאמרה המילה האחרונה בנוגע לטיפול בסטרואידים בפגים קטנים על מנת למנוע BPD. הטיפול השכיח ביותר בסטרואידים לאיר הלידה הוא בדקסאמטזון, אולם טיפול זה נקשר עם סיכון לפגיעה התפתחותית. ממספר מחקרים נראה כי להידרוקורטיזון השפעה פחותה על התוצא הנוירוהתפתחותי הרע לעומת דקסאמטזון. במחקר זה נמצא כי יש צורך לטפל ב-14-18 פגים בהידרוקורטיזון כדי למנוע מקרה אחד של מוות, BPD או ליקוי נוירו-התפתחותי חמור. לעומת זאת, הטיפול בהידרוקורטיזון במיוחד בשילוב עם טיפול תרופתי לסגירת PDA יכול לגרם לנקב במעי. לדעתי, יש לשקול ולטפל בסטרואידים רק בפגים הקשים יותר ואז לשקול את החלופה של טיפול בהידרוקורטיזון לעומת הטיפול בדקסאמטזון.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים