משפחה

הקשר בין אי-עמידה בהמלצות התזונתיות וחסרים תזונתיים במהלך ההיריון ובין משקל הלידה של היילוד (J Perinat Med)

הריון מלווה בשינויים ביוכימיים המובילים לדרישה תזונתית מוגברת לעובר המתפתח, אשר מובילים לשינויים בהרכב חומרי התזונה. מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Perinatal Medicine  עולה שכיחות גבוהה של צריכה תזונתית מתחת להמלצות התזונתיות (Recommended Dietary Allowance, או RDA) באוכלוסיה זו. חסר מגנזיום, אנמיה ודיאטה דלת וויטמין A לוו כולם בסיכון מוגבר ללידת תינוק במשקל לידה נמוך.

מדגם המחקר הנוכחי כלל נשים הרות ובריאות ונועד להעריך את הצריכה התזונתית, פרופיל חומרי התזונה ומשקל הלידה, על-בסיס הערכת הרגלי התזונה, בדיקות דם והערכות משקל היילוד, בהתאמה.

בעת הגיוס למחקר, למעלה מ-90% מהנשים הללו דיווחו על צריכה תזונתית מתחת להמלצות הקבועות לפי ה-RDA. החוקרים זיהו שינוי משמעותי בדפוסי צריכה תזונתית של אנרגיה, חלבונים, שומנים, וויטמין A וויטמין C, פרט לצריכת ברזל. שכיחות חסר אבץ נעה בין 54-67%, חסר מגנזיום תועד ב-18-43% מהנשים וב-33-93% מהנשים הייתה עדות לאנמיה, אשר החמירה בכל ביקור מעקב.

ממצאי המחקר העידו על קשר בולט בין חסר מגנזיום ובין משקל לידה נמוך (יחס סיכויים של 4.21, p=0.01) והסיכון החמיר עם הימשכות החסר לאורך ההיריון (יחס סיכויים של 7.34, p=0.04). אנמיה לפני הלידה (יחס סיכויים של 0.57, P=0.04) ולאחר הלידה (יחס סיכויים של 0.37, P=0.05) ודיאטה דלת וויטמין A (יחס סיכויים של 3.78) נקשרו בקשר מובהק עם לידת תינוק במשקל לידה נמוך.

הסיכון למשקל לידה נמוך היה גבוה יותר משמעותית בנשים שצרכו דיאטה דלת וויטמין A לאורך ההיריון, בהשוואה לנשים עם צריכה מספקת של הוויטמין (יחס סיכויים של 10.0, P=0.05).

החוקרים מסכמים וכותבים כי יש לנקוט בגישות להעשרה תזונתית בכדי להביא להפחתת היקף חסרים תזונתיים ולידת תינוקות במשקל לידה נמוך.

J Perinat Med. 2019 Jul 18

לידיעה ב-PubMed

הערת מערכת:

אתם מוזמנים לעיין בהנחיות מטעם משרד הבריאות בכל הנוגע לתזונה המומלצת בהריון, אשר אמנם כוללות הנחיות בנוגע לתוספי ברזל וחומצה פולית למניעת ברזל וקוראות להשלים הערכה של צריכת אבץ במקרה של נשים צמחוניות או טבעוניות, אך אינן מתייחסות עדיין לצריכת מגנזיום.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים