משפחה

בחולים שהשלימו טיפול לשחפת סיכון מוגבר לתמותה בהשוואה לאוכלוסיה הכללית (The Lancet Infectious Diseases)

במאמר  שפורסם בכתב העת The Lancet Infectious Diseases מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בחולים שהשלימו טיפול כנגד שחפת שיעורי תמותה מוגברים משמעותית לאחר הטיפול, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית או לביקורות תואמות.

במסגרת הסקירה השיטתית ומטה-אנליזה הנוכחית ביקשו החוקרים לבחון את התמותה לאחר-טיפול במטופלים ששרדו שחפת ולזהות את ההבדלים בסיכון לתמותה לפני מאפיינים דמוגרפיים וקליניים.

החוקרים השלימו חיפוש במאגרי Embase, MEDLINE ו-Cochrane Database of Systematic Reviews לזיהוי מחקרי עוקבה שפורסמו באנגלית בין תחילת 1997 ועד סוף חודש מאי בשנת 2018.

מבין 7,283 מחקרים שעלו בחיפוש, הנתונים מעשרה מחקרים (40,781 משתתפים) נכללו בסקירה הנוכחית, כולל 6,922 מקרי תמותה. שיעורי SMR (Standardized Mortality Rate) לתמותה מכל-סיבה בקרב אלו עם שחפת, בהשוואה לביקורות, עמדו על 2.91 (p<0.0001). כאשר החוקרים הגבילו את הנתונים לחולים עם הוכחה להשלמת הטיפול או ריפוי, שיעורי SMR עמדו על 3.76.

הערכות ההשפעה היו דומות כאשר החוקרים סיווגו את הנתונים לפי סוג השחפת, מגדר, גיל ורמת ההכנסה של המדינה.

הסיבות לתמותה זוהו ב-4,226 מקרים שאירעו לאחר הטיפול, כאשר מרבית מקרי התמותה נבעו ממחלות לב וכלי דם (20%).

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים בצורך בהשלמת מחקרים נוספים להבנה טובה יותר של הנושא והגורמים הביו-רפואיים וחברתיים המשפיעים על הפרוגנוזה ארוכת הטווח של אוכלוסיה זו.

The Lancet Infectious Diseases, July 16, 2019

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים