משפחה

האם טמפרטורה גבוהה ומזג אוויר חם עשויים להשפיע על התפתחות העובר? (Environ Health Perspect)

למעלה משבעים ארגונים וקבוצות מתחום הרפואה ובריאות הציבור הצהירו לאחרונה כי השינויים במזג האוויר מהווים מצב חירום ברמת בריאות הציבור ומהווים את אחד האיומים הבריאותיים הגדולים. כעת, במאמר שפורסם בכתב העת Environmental Health Perspectives מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר תצפיתי חדש, מהן עולה כי חשיפה לטמפרטורה גבוהה מהממוצע במהלך ההיריון עשויה להשפיע על גדילת העובר.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים שפורסמו לאחרונה הציעו קשר בין טמפרטורת הסביבה במהלך ההיריון ובין גדילת העובר, אך העדויות הזמינות בנושא מוגבלות ולא-עקביות. כעת הם ביקשו לבחון את הקשר בין חשיפה לטמפרטורה בכל טרימסטר של ההיריון ובין הסיכון ללידת תינוק קטן לגיל ההיריון ומשקל הלידה של התינוק שני סמנים לגדילת העובר בקרב יילודים שנולדו במועד בארצות הברית.

החוקרים אספו נתונים אודות קרוב ל-30 מיליון לידות עובר-יחיד בין 1989-2002 ברחבי 403 מחוזות בארצות הברית. הם העריכו את הטמפרטורה הממוצעת ברמת המחוז על-בסיס נתוני אקלים וניתוח סטטיסטי שימש להערכת הקשר בין הטמפרטורה בטרימסטר ספציפי ובין הסיכון ללידת תינוק קטן לגיל ההיריון ולהערכת הקשר בין חשיפה ספציפית לטרימסטר ומשקל הלידה.

טמפרטורת סביבה גבוהה יותר (מעל אחוזון 90) במהלך כל תקופת ההיריון נקשרה עם סיכון מוגבר ללידת תינוק קטן לגיל ההיריון במועד (יחס סיכויים של 1.041) ומשקל לידה נמוך יותר (הבדל 15 גרם) ביילודים שנולדו לאחר 40 שבועות הריון.

חשיפה לטמפרטורה נמוכה (עד אחוזון 10) לאורך כל תקופת ההיריון לא נקשרה עם לידת תינוק קטן לגיל ההריון, אך לוותה בסיכון מוגבר לירידה קטנה במשקל הלידה במועד. הסיכון ללידת תינוק קטן לגיל ההיריון במועד נקשר באופן הדוק יותר עם הטמפרטורה הממוצעת לאורך הטרימסטר השני והשלישי של ההריון, באזורים צפון-מזרח ובאזורים בהם אקלים קר או קר מאוד.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי טמפרטורת הסביבה עשויה לשמש כגורם סיכון חדש להאטת גדילת העובר.

Environ Health Perspect. 2019;127:067005-1­067005-9

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים