משפחה

טיפול ב-Vedolizumab עשוי להביא להפוגה אנדוסקופית בחולים עם מחלת קרוהן (Gastroenterology)

במאמר שפורסם בכתב העת Gastroenterology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר VERSIFY, להערכת הטיפול ב- Vedolizumab (אנטיביו) בחולים עם מחלת קרוהן פעילה. מהממצאים עולה כי לאחר השוואת 26 שבועות טיפול, Vedolizumab הוביל להפוגה אנדוסקופית באחד מכל שמונה מטופלים.

מדגם המחקר כלל 101 חולים עם מחלת קרוהן פעילה, בדרגה בינונית-עד-חמורה, אשר קיבלו עירויי Vedolizumab ביום הראשון ולאחר 2, 6, 14 ו-22 שבועות. תת-קבוצה של 56 חולים השלימו עירויים לאחר 30, 38 ו-46 שבועות. התוצא העיקרי היה הפוגה אנדוסקופית, כפי שהוגדר לפי מדד Simple Endoscopic Score של עד 4 נקודות לאחר 26 שבועות.

החוקרים מדווחים כי 12 חולים השיגו את התוצא העיקרי (11.9%). מבין 56 החולים שהיו במעקב לאורך 52 שבועות, ב-9 חולים (16.1%) תועדה הפוגה אנדוסקופית לאחר 26 שבועות ובחולה נוסף אחד תועדה הפוגה אנדוסקופית לאחר 52 שבועות טיפול (סך כולל של 17.9%).

שיעורי הפוגה אנדוסקופית לאחר 26 שבועות היו גבוהים יותר בקרב חולים שלא קיבלו טיפול קודם במעכבי TNF, בהשוואה לחולים בהם תועד כישלון טיפול במעכבי TNF (19.6% לעומת 5.5%).

שיעורי הפוגה אנדוסקופית היו גם גבוהים יותר בחולים עם מחלה אנדוסקופית פעילה בדרגה בינונית, בהשוואה לאלו עם מחלה בדרגה חמורה בתחילת הדרך ובחולים עם משך מחלה קצר יותר.

במהלך 26 שבועות המחקר, 24.4% מהחולים השיגו תגובה היסטולוגית וב-41.6% תועדה הפוגה קלינית. בקרב חולים שהיו במעקב לאורך 52 שבועות, שיעורי תגובה היסטולוגית עמדו על 20.5% ושיעורי הפוגה קלינית עמדו על 50%.

מהערכת איכות החיים הבריאותית עלה שיפור משמעותי קלינית לאורך תקופת המחקר ואירועים חריגים על-רקע הטיפול התרופתי תועדו ב-11.9% מהחולים במהלך 26 השבועות הראשונים לטיפול וב-5.4% מהחולים לאורך 26 השבועות האחרונים לטיפול התרופתי. 15 חולים הפסיקו את הטיפול במהלך 26 השבועות הראשונים למחקר ושבעה חולים הפסיקו את הטיפול מאוחר יותר בשל תחושת חוסר תועלת, כאשר חמישה חולים בסך הכול הפסיקו את הטיפול בשל תופעות לוואי.

החוקרים כותבים כי ממצאים אלו תומכים במתן Vedolizumab כטיפול ביולוגי קו-ראשון לחולים עם מחלת קרוהן.

Gastroenterology 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים