משפחה

התועלת ההישרדותית של טיפול אחזקה ב-Rituximab בחולים עם לימפומה פוליקולארית (J Clin Oncol)

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול אחזקה ב-Rituximab (מבטרה) לאחר טיפול אימונו-כימותרפי מלווה בשיפור משמעותי וארוך-טווח בהישרדות ללא-התקדמות, אך ללא שיפור בהישרדות הכוללת.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקר PRIMA הוכיח כי טיפול אחזקה ב-Rituximab לאורך שנתיים לאחר טיפול אימונו-כימותרפי קו-ראשון הביא לשיפור משמעותי בהישרדות ללא-התקדמות בחולים עם לימפומה פוליקולארית, בהשוואה למעקב בלבד. כעת מדווחים החוקרים על הנתונים הסופיים מהמחקר לאחר תשע שנות מעקב.

מדגם המחקר כלל חולים מעל גיל 18 שנים, עם אבחנה של לימפומה פוליקולארית שלא טופלה קודם לכן. המשתתפים החלו טיפול אינדוקציה באחד משלושה משטרי טיפול אימונו-כימותרפי. חולים בהם תועדה תגובה חולקו באקראי לקבלת שנתיים של טיפול אחזקה ב-Rituximab כל שמונה שבועות, או למעקב בלבד.

החוקרים מדווחים כי 1,018 חולים השלימו טיפול אינדוקציה וחולקו באקראי לטיפול אחזקה ב-Rituximab (505 חולים) או מעקב בלבד (513 חולים). מבין אלו, 607 חולים נתנו הסכמתם להארכת משך המעקב (כולל 309 חולים תחת טיפול אחזקה ב-Rituximab ו-298 חולים בקבוצת המעקב בלבד).

בעת חיתוך הנתונים, חציון הישרדות ללא-התקדמות עמד על 10.5 שנים בקבוצת טיפול אחזקה ב-Rituximab, בהשוואה ל-4.1 שנים בקבוצת המעקב בלבד (יחס סיכון של 0.61; p<0.00). לא תועדו הבדלים בהישרדות הכוללת בין חולים בקבוצת טיפול אחזקה או מעקב (p=0.7948) והערכות שיעורי ההישרדות לאחר עשר שנים נעו סביב 80% בחולים בשתי הקבוצות.

במהלך המעקב לא תועדו סוגיות בטיחות חדשות.

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול אחזקה ב-Rituximab לאחר טיפול אינדוקציה בחולים עם לימפומה פוליקולארית הוביל לשיפור משמעותי בהישרדות ללא-התקדמות המחלה, אך לא חל שיפור בהישרדות הכוללת.

J Clin Oncol 2019

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים