משפחה

מרווח הזמן בין התערבות ניתוחית וטיפול כימותרפי עשוי להשפיע על הישרדות נשים עם סרטן שד (Ann Surg Oncol)

עיכוב בהתחלת טיפול כימותרפי אדג’וונטי לאחר ניתוח לסרטן שד עשוי להשפיע לרעה על ההישרדות של הנשים, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Annals of Surgical Oncology. עוד עולה מהמחקר כי סוג הניתוח שבוצע במקרים אלו השפיע על מרווח הזמן עד התחלת טיפול אדג’וונטי.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את ההשפעה של סוג ההתערבות ניתוחית על מרווח הזמן עד להתחלת טיפול כימותרפי אדג’וונטי וההשפעה של עיכוב בטיפול על הישרדות נשים עם סרטן שד. מדגם המחקר כלל נשים עם סרטן שד בשלב IIII, אשר השלימו טיפול ניתוחי וטיפול כימותרפי אדג’וונטי בין 2010-2014 ונכללו במאגר National Cancer Database. עיכוב בטיפול הוגדר בנוכחות מעל 120 ימים בין האבחנה ועד לטיפול כימותרפי.

מבין 172,043 חולים שזיהו החוקרים, 89.5% החלו בטיפול כימותרפי בתוך 120 ימים מהאבחנה. חציון הזמן מהאבחנה עד לניתוח היה קצר יותר בנשים לאחר ניתוח משמר שד (25 ימים), בהשוואה לנשים לאחר כריתת שד (29 ימים, p<0.001) ובקבוצת הנשים לאחר כריתת שד, מרווח הזמן היה קצר יותר במקרים בהם כריתת השד בוצעה ללא שחזור (26 ימים לעומת 35 ימים, p<0.001).

בניתוח רב-משתני מצאו החוקרים בנשים בהם בוצעה כריתה של השד, ניתוח שחזור שד נותר קשור באופן מובהק סטטיסטית עם עיכוב בטיפול כימותרפי (יחס סיכויים של 1.7, p<0.001).

בכל הנשים ללא תלות בסוג הניתוח, לאחר תקנון למאפייני המטופלת, מאפיינים קליניים ומאפייני הטיפול, עיכוב של מעל 120 ימים מהאבחנה עד לטיפול כימותרפי לווה בהישרדות גרועה יותר (יחס סיכון של 1.29, p<0.001).

החוקרים מסכמים וכותבים כי התחלת טיפול כימותרפי לאחר למעלה מ-120 ימים מאבחנת סרטן שד מלווה בהישרדות גרועה יותר. מרווח הזמן מהאבחנה עד לניתוח היה בעל ההשפעה הגדולה ביותר על מרווח הזמן מהאבחנה עד לטיפול כימותרפי, כאשר שחזור שד הוביל לעיכוב הגדול ביותר.

Ann Surg Oncol. Published online July 22, 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים