משפחה

תוצאות מבטיחות לאקופונקטורה במקרים של אנגינה יציבה כרונית (JAMA Intern Me)

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Internal Medicine עולה כי אקופונקטורה עשויה להקל על תסמיני אנגינה, כאשר מבוצעת בשילוב עם תרופות נגד-אנגינה בחולים עם אנגינה יציבה כרונית.

החוקרים מסבירים כי מאחר ואין מידע אודות ההשפעות של אקופונקטורה כתוספת לטיפול כנגד-אנגינה בחולים עם אנגינה יציבה כרונית, הם ביקשו לבחון את היעילות והבטיחות של אקופונקטורה עם טיפול כנגד אנגינה בהפחתת תדירות התקפי אנגינה בחולים עם אנגינה יציבה וכרונית.

המחקר האקראי-מבוקר ארך 4 שבועות וכלל חולים מאושפזים ואמבולטוריים בחמישה מרכזים ברחבי סין, בין אוקטובר 2012 עד ספטמבר 2015. מדגם המחקר כלל משתתפים בגילאי 35-80 שנים עם אנגינה יציבה וכרונית, אשר חולקו באקראי לטיפול אקופונקטורה שכללה את נקודות באזור המעורב (Disease Affected Meridian), אקופונקטורה באזורים לא-מעורבים (Nonaffected Meridian), טיפול אקופונקטורה דמה וללא טיפול אקופונקטורה (קבוצת רשימת המתנה).

המשתתפים מילאו יומנים לתיעוד התקפי אנגינה. התוצא העיקרי של המחקר היה שינוי בתדירות התקפי אנגינה כל ארבעה שבועות מתחילת המחקר עד לאחר 16 שבועות.

מדגם המחקר כלל 398 משתתפים (253 נשים, 145 גברים; גיל ממוצע של 62.6 שנים). מאפייני הבסיס היו דומים בארבע קבוצות המחקר.

מהנתונים עולה כי השינויים בתדירות התקפי אנגינה היו שונים באופן מובהק בין ארבע הקבוצות לאחר 16 שבועות: ירידה גדולה יותר בהתקפי אנגינה תועדה בקבוצת אקופונקטורה בנקודות מעורבות, בהשוואה לנקודות שאינן מעורבות במחלה (הבדל של 4.07, p<0.001), בקבוצת דיקור בנקודות מעורבות במחלה לעומת קבוצת אקופונקטורה דמה (הבדל של 5.18, p<0.001) ובקבוצת דיקור בנקודות מעורבות במחלה, בהשוואה לקבוצת ביקורת (הבדל של 5.63 התקפים, p<0.001).

החוקרים מסכמים וכותבים כי בהשוואה לאקופונקטורה באתרים לא-מעורבים, אקופונקטורה דמה, או ללא אקופונקטורה כללה, טיפולי אקופונקטורה בנקודות באזור המעורב במחלה, כתוספת לטיפול תרופתי לאנגינה, הדגימו תועלת רבה יותר בהקלה על תסמיני אנגינה.

JAMA Intern Med. Published online July 29, 2019.

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים