משפחה

צריכת דגים וחומצות שומן אומגה-שלוש עשויה להפחית את הסיכון לסרטן מעי גס ורקטום (Clinical Gastroenterology and Hepatology)

מהערכת דפוסי התזונה של משתתפים במחקר EPIC (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition) עולה כי צריכה סדירה של דגים, בכמות המומלצת בספרות הרפואית, מלווה בסיכון מופחת לסרטן מעי גס ורקטום, ייתכן בעקבות חשיפה לחומצות שומן אומגה-שלוש (חומצות שומן רב-בלתי רוויות ארוכות-שרשרת), כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Clinical Gastroenterology and Hepatology.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הקשר בין צריכת דגים וחומצות שומן אומגה-שלוש ובין סרטן מעי גס ורקטום אינו מובן היטב. כעת הם בחנו את הקשר בין צריכת דגים, היקף צריכת אומגה-שלוש ורמות חומצות שומן אלו בדם, כמו גם היחס בין חומצות שומן אומגה-6 לאומגה-3 עם הסיכון לסרטן מעי גס ורקטום.

שאלוני תזונה שחולקו ל-521,324 משתתפים שימשו להערכת צריכת דגים בתזונה (כלל הדגים, דגים שמנים ודגים רזים) וחומצות שומן אומגה-שלוש. מבין אלו, 6,291 משתתפים פיתחו סרטן מעי גס ורקטום (חציון מעקב של 14.9 שנים).

החוקרים השלימו הערכה בתת-קבוצה של 461 חולים עם סרטן מעי גס ורקטום ו-461 ביקורות תואמות ללא הממאירות, במטרה לבחון את הרמות בדם של חומצות שומן ארוכות-שרשרת, רב-בלתי רוויות.

מהנתונים עולה כי הצריכה הכוללת של דגים (יחס סיכון בהשוואת חמישון עליון לתחתון של 0.88, p=0.005), דגים שמנים (יחס סיכון של 0.90, p=0.009) ודגים רזים (יחס סיכון של 0.91, P=0.016) נקשרו בקשר הפוך עם היארעות סרטן מעי גס ורקטום.

עוד עלה מהמחקר קשר בין הצריכה הכוללת של חומצות שומן אומגה-שלוש (יחס סיכון להשוואת חמישון עליון ותחתון של 0.86, p=0.010) ובין סיכון מופחת לסרטן מעי גס ורקטום, בעוד שהיחס בתזונה בין חומצות שומן אומגה-שש ואומגה-שלוש נקשר עם סיכון מוגבר לסרטן מעי גס ורקטום (יחס סיכון להשוואת חמישון עליון ותחתון של 1.31, p<0.001).

לא זוהה קשר בין הרמות בדם של פוספוליפיד חומצות שומן אומגה-שלוש רב-בלתי-רוויות ובין הסיכון הכולל לסרטן מעי גס ורקטום, אך תועדה מגמה הפוכה עם ממאירויות במעי גס פרוקסימאלי, בהשוואה לממאירויות בחלק הדיסטאלי של המעי הגס.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על הקשר בין צריכת דגים וחומצות שומן אומגה-שלוש ובין סיכון מופחת לסרטן מעי גס ורקטום.

Clinical Gastroenterology and Hepatology 25 June, 2019

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים