משפחה

האם לאיזון גליקמי השפעה על הסיכון לשברים בחולי סוכרת? (J Clin Endocrinol Metab)

במאמר שפורסם בכתב העת The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי איזון גליקמי ירוד מלווה בסיכון מוגבר לשברים בחולים עם סוכרת מסוג 1, אך לא באלו עם סוכרת מסוג 2.

מטרת המחקר הייתה לבחון את הקשר בין איזון גליקמי ובין הסיכון לשברים משנית לחבלה קלה בחולים עם סוכרת מסוג 1 וסוכרת מסוג 2. החוקרים זיהו חולים עם אבחנה חדשה של סוכרת מסוג 1 או מסוג 2 בין 1995-2015, אשר נכללו במאגר Clinical Practice Research Datalink מבריטניה. קבוצת המקרים כללה חולים עם שבר משנית לחבלה קלה, אשר אירע לאחר אבחנת סוכרת. לחולים אלו הותאמו ארבע ביקורות לפי גיל, מין, מרפאה כללית, תאריך שבר וסוג ומשך הסוכרת.

מדגם המחקר כלל 3,329 חולים עם סוכרת מסוג 1 ו-44,275 חולים עם סוכרת מסוג 2. חציון מרווח הזמן מהופעת סוכרת ועד לתאריך השבר עמד על 4.5 שנים באלו עם סוכרת מסוג 1 או מסוג 2.

הסיכון לשברים היה מוגבר בחולים עם סוכרת מסוג 1 עם ריכוז המוגלובין מסוכרר של מעל 8.0%

(יחס סיכויים של 1.39, רווח בר-סמך 95% של 1.06-1.83), בהשוואה לאלו עם סוכרת מסוג 1 וריכוז המוגלובין מסוכרר ממוצע של עד 7.0%. לא תועדה השפעה דומה בחולים עם סוכרת מסוג 2.

החוקרים כותבים כי ללא תלות באיזון הגליקמי, הסיכון לשברים היה גבוה יותר בחולים עם סוכרת מסוג 2 וטיפול ב-Rosiglitazone או Pioglitazone.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ההשפעה של איזון גליקמי על הסיכון לשברים משנית לחבלה קלה שונה בין חולים עם סוכרת מסוג 1 ואלו עם סוכרת מסוג 2. בעוד שבאלו עם סוכרת מסוג 2 לא תועד הבדל בסיכון לשברים לפי האיזון הגליקמי, בחולים עם סוכרת מסוג 1, איזון גליקמי ירוד לווה בסיכון גבוה יותר לשברים.

J Clin Endocrinol Metab. 2019;104(5):1645-1654

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים