משפחה

ניתוח בריאטרי עשוי לשפר תוצאות אבלציה של פרפור פרוזדורים בחולים עם השמנה חמורה (Europace)

תוצאות אבלציה באמצעות צנתר לפרפור פרוזדורים בחולים עם השמנה חולנית טובות יותר משמעותית כאשר הפרוצדורה מבוצעת לאחר ניתוח בריאטרי, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו במהלך חודש יולי בכתב העת Europace.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי השמנת-יתר מפחיתה הישרדות ללא הפרעות קצב לאחר אבלציה של פרפור פרוזדורים במנגנונים שאינם מובנים במלואם. כעת הם ביקשו לבחון את ההשפעה של ניתוח בריאטרי לפני-אבלציה על הישנות פרפור פרוזדורים לאחר הפרוצדורה.

מחקר העוקבה התצפיתי כלל 239 חולים עם השמנה חולנית (מדד מסת גוף של 40 ק”ג למטר רבוע ומעלה או 35 ק”ג למטר רבוע ומעלה עם סיבוך משנית להשמנה), אשר היו במעקב לאורך 22 חודשים, בממוצע, לפני האבלציה. מבין אלו, 51 חולים השלימו ניתוח בריאטרי לפני אבלציה והתוצא העיקרי של המחקר היה אם ניתוח בריאטרי לווה בשיעור נמוך יותר של הישנות פרפור פרוזדורים במהלך המעקב.

במהלך מעקב ממוצע של 36 חודשים לאחר האבלציה, 10 מבין 51 חולים (20%) לאחר ניתוח בריאטרי אובחנו עם הישנות פרפור פרוזדורים, בהשוואה ל-114 מבין 188 חולים (61%) שלא השלימו ניתוח בריאטרי טרם הפרוצדורה (p<0.0001). בקבוצת החולים לאחר ניתוח בריאטרי, 6 חולים (12%) נדרשו לאבלציה חוזרת, זאת בהשוואה ל-77 חולים (41%) שלא השלימו ניתוח בריאטרי טרם הפרוצדורה (p<0.0001).

לאחר ניתוח רב-משתני עלה כי הקשר בין ניתוח בריאטרי ובין הישנות נמוכה יותר של פרפור פרוזדורים נותר מובהק סטטיסטית. בדומה, הקשר בין ניתוח בריאטרי ובין סיכון מופחת להישנות פרפור פרוזדורים נותר מובהק סטטיסטית גם לאחר ניתוח סטטיסטי נוסף (יחס סיכון של 0.14, p=0.002).

החוקרים מסכמים וכותבים כי ניתוח בריאטרי מלווה בסיכון נמוך יותר להישנות פרפור פרוזדורים לאחר אבלציה. הם ממליצים לשקול השלמת ניתוח בריאטרי לפני אבלציה של פרפור פרוזדורים במקרים של השמנה חולנית, אם כי דרושים מחקרים נוספים לאישור הממצאים.

Europace. Published July 15, 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים