תוצאות טיפול בנזעי חשמל לסכיזופרניה עמידה לטיפול (Schizophr Bull)

לטיפול בנזעי חשמל השפעה חיובית בחולים עם סכיזופרניה עמידה לטיפול, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Schizophrenia Bulletin. עם זאת, בכל הנוגע לתוצאים אחרים, אין הוכחות ברורות אודות יתרונות או חסרונות תוספת טיפול בנזעי חשמל לטיפול הסטנדרטי והעדויות הזמינות חלשות מדי בכדי לקבוע אם תוספת נזעי חשמל לטיפול סטנדרטי עדיפה או נחותה על תוספת טיפול-דמה או תרופות אנטי-פסיכוטיות אחרות.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי קיימת מחלוקת בנוגע לשימוש בנזעי חשמל וחששות מפני תופעות לוואי ארוכות טווח, דוגמת פגיעה בזיכרון. לאור זאת, חשוב לקבוע את היעילות והבטיחות של הטיפול בחולי סכיזופרניה שאינם מגיבים לטיפול הניתן להם.

מטרת המחקר הנוכחי הייתה להעריך את ההשפעות (יתרונות וחסרונות) של טיפול בנזעי חשמל בחולים עם סכיזופרניה עמידה לטיפול. לצורך כך, החוקרים ערכו חיפוש במאגר Cochrane Schizophrenia Group’s Study-Based Register of Trials בין ספטמבר 2015 ועד אוגוסט 2017. הם אספו מחקרים אקראיים ומבוקרים להערכת השפעות טיפול בנזעי חשמל בחולים אלו.

בסקירה נכללו 15 מחקרים עם סך כולל של 1,285 משתתפים (גילאי 18-46 שנים) עם סכיזופרניה עמידה לטיפול. מרבית המחקרים היו בסיכון גבוה להטיה עקב סוגיות הנוגעות לסמיות המשתתפים ואנשי הצוות. המחקרים שנכללו בסקירה סיפקו נתונים אודות ארבע השוואות: טיפול בנזעי חשמל עם טיפול סטנדרטי בהשוואה לטיפול דמה בנזעי חשמל עם טיפול סטנדרטי; טיפול בנזעי חשמל עם טיפול סטנדרטי לעומת תוספת תרופות אנטי-פסיכוטיות לטיפול סטנדרטי; טיפול בנזעי חשמל עם טיפול סטנדרטי בהשוואה לטיפול סטנדרטי; או טיפול בנזעי חשמל בלבד לעומת טיפול אנטי-פסיכוטי בלבד.

בכל הנוגע להשוואת טיפול בנזעי חשמל עם טיפול סטנדרטי אל מול טיפול דמה בנזעי חשמל עם טיפול סטנדרטי, החוקרים לא זיהו הבדל משמעותי במצב המנטאלי לפי מדדי BPRS (Brief Psychiatric Rating Scale). מחקר אחד דיווח על נתונים שנגעו לניצול שירותים, אשר נמדד כמספר אשפוזים חוזרים והממצאים הצביעו על הבדל ברור לטובת קבוצת טיפול בנזעי חשמל.

בהשוואת טיפול בנזעי חשמל עם טיפול סטנדרטי לעומת טיפול אנטי-פסיכוטי (Clozapine) עם טיפול סטנדרטי, הנתונים ממחקר אחד לא הצביעו על הבדל ברור בתגובה לטיפול. לא היו נתונים זמינים אודות שינויים במצב המנטאלי, אך דווח על ממוצע מדדי BPRS עם עדות להשפעה חיובית בקבוצת טיפול בנזעי חשמל.

בהשוואת טיפול בנזעי חשמל עם טיפול סטנדרטי אל מול טיפול סטנדרטי בלבד, שיעור גבוה יותר של מטופלים בטיפול בנזעי חשמל הדגימו תגובה קלינית חשובה (סיכון יחסי של 2.06, 9 מחקרים, עדויות באיכות בינונית). תוספת טיפול בנזעי חשמל לטיפול סטנדרטי עשויה להביא לעליה בסיכון להידרדרות הזיכרון (טווח קצר; סיכון יחסי של 27.00, מחקר יחיד, עדויות באיכות נמוכה מאוד). לא היה הבדל ברור בין הקבוצות בשביעות רצון או קבלת הטיפול. החוקרים זיהו הבדל ברור במדדי לטובת טיפול בנזעי חשמל מבחינת המצב המנטאלי והתפקוד הכללי (לפי BPRS ו-Global Assessment of Functioning).

בהשוואת טיפול בנזעי חשמל בלבד אל מול טיפול אנטי-פסיכוטי בלבד (Fluphethixol), מדדי מצב מנטאלי ותפקוד כללי היו דומים בשתי הקבוצות.

החוקרים כותבים כי דרושות עדויות באיכות טובה בטרם ניתן יהיה להסיק מסקנות חד-משמעיות בנושא.

Schizophr Bull. 2019;45(4):730-732

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים