משפחה

כולין עשוי להגן על מוח העובר מפני השלכות חשיפה למריחואנה (Psychol Med)

כולין הינו מרכיב תזונה חיוני העשוי להגן מפני נזקים למוח העובר משנית לחשיפה במהלך ההיריון למריחואנה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת Psychology Medicine.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי למרות אזהרות מפני הנזקים האפשריים של שימוש במריחואנה במהלך ההיריון, השימוש בסם מצוי במגמת עליה בקרב נשים צעירות. נשים רבות משתמשות במריחואנה בטרם מגלות על ההיריון וחלק ממשיכות להשתמש בסם כתרופה טבעית להקלה על בחילות בוקר, דיכאון וחרדה.

במחקר הנוכחי בחנו החוקרים את האינטראקציה בין רמות כולין באם ובין השפעות חשיפה למריחואנה במהלך ההיריון על הצאצא.

מבין 201 נשים שנכללו במחקר, 162 נשים השלימו הערכה של הצאצאים. מבין אלו, 98 נשים (60%) לא השתמשו במריחואנה, 26 נשים (16%) דיווחו על שימוש במריחואנה רק בעת ההפריה, 13 נשים (8%) המשיכו להשתמש בסם במהלך השבועות הראשונים של ההיריון אך הפסיקו לפני שבוע 10 ו-25 נשים (15%) המשיכו להשתמש במריחואנה מההפריה עד לשבוע 10 להיריון, עם היקף שימוש משתנה לאחר מכן.

בקרב יילודים בגיל חודש לאימהות שהמשיכו להשתמש במריחואנה מעבר לשבוע 10 להיריון נרשמה ירידה בעיכוב מערכת העצבים המרכזית (פוטנציאלי פעולה בתגובה לקולות חוזרים). בגיל 3 חודשים, בקרב ילדים לאימהות שהמשיכו להשתמש בסם מעבר לשבוע 10 להיריון תועדה בקרה עצמית ירודה.

החוקרים מציינים כי ההשלכות השליליות של השימוש במריחואנה ביילודים לא תועדו במידה ובאימהות תועדו רמות כולין גבוהות בשלב מוקדם של הטרימסטר השני של ההיריון. רמות כולין גבוהות יותר בדם האם עמדו בקורלציה גם עם שיפור משך הקשב והחיבור עם ההורים.

החוקרים מסכמים וכותבים כי השימוש במריחואנה במהלך ההיריון משפיע לרעה על מוח העובר המתפתח ועשוי להשפיע על התנהגות היילודים, כאשר הפסקת השימוש במריחואנה לפני שבוע 10 להיריון מנעה השלכות אלו. בנוסף, רמות כולין גבוהות בדם האם עשויות להפחית חלק מההשפעות השליליות של מריחואנה על העובר.

Psychol Med. Published online July 31, 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים