משפחה

השוואת Denosumab אל מול Risedronate בטיפול באוסטיאופורוזיס על-רקע גלוקוקורטיקואידים (Arthritis Rheumatol)

טיפול ב-Denosumab (פרוליה) עדיף על Risedronate להעלאת צפיפות העצם בעמוד השדרה והירך לאורך 24 חודשים, עם פרופיל בטיחות דומה בשתי קבוצות הטיפול, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת Arthritis & Rheumatology.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי נתונים קודמים מצאו כי בחולים שטופלו בגלוקוקורטיקואידים, מתן זריקות פרוליה אחת לשישה חודשים הוביל לעליה בצפיפות העצם בעמוד השדרה והירך לאחר שנה אחת יותר מאשר טיפול ב-Risedronate במינון 5 מ”ג ביום. כעת הם ביקשו לבחון את היעילות והבטיחות לאורך 24 חודשים.

המחקר בשלב III כלל גברים ונשים בגילאי 18 שנים ומעלה, אשר נטלו פרדניזון במינון 7.5 מ”ג ומעלה ביום, או מקביל לכך, לאורך פחות משלושה חודשים (התחלת טיפול בגלוקוקורטיקואידים) או במשך שלושה חודשים ומעלה (המשך טיפול בגלוקוקורטיקואידים) לפני השלמת בדיקות סקר. בכל החולים מתחת לגיל 50 תועדה היסטוריה של שבר אוסטיאופורוטי. בחולים בגיל 50 ומעלה אשר המשיכו בטיפול בגלוקוקורטיקואידים תועדו מדדי T-score של 2.0- או פחות מכך (או 1.0- או נמוך יותר עם היסטוריה של שבר). המשתתפים חולקו באקראי לטיפול בפרוליה, בזריקה אחת לשישה חודשים, או לטיפול פומי ב-Risedronate שניתן כל יום, למשך 24 חודשים.

מבין 795 חולים שנכללו במחקר , 590 חולים (74.2%) השלימו את המחקר [בקבוצת החולים שהחלו טיפול בגלוקוקורטיקואידים: 109 מבין 145 חולים שטופלו בפרוליה ו-117 מבין 145 חולים שטופלו ב-Risedronate; בקבוצת החולים שהמשיכו בטיפול בגלוקוקורטיקואידים: 186 מבין 253 חולים שטופלו בפרוליה ו-178 מבין 252 חולים שטופלו ב-Risedronate)].

החוקרים מדווחים כי בכל נקודות הזמן שנבחנו, פרוליה הייתה עדיפה על אקטונל בהעלאת צפיפות העצם בעמוד שדרה מותני ובכלל ירך, הן בקרב חולים שהחלו טיפול בגלוקוקורטיקואידים (לאחר שנתיים נרשמה עליה של 6.2% לעומת 1.7% בצפיפות העצם בעמ”ש מותני ועליה של 3.1% לעומת 0.0%, בהתאמה, בכלל ירך) והן באלו שהמשיכו בטיפול בגלוקוקורטיקואידים (לאחר שנתיים נרשמה עליה של 6.4% לעומת 3.2%, בהתאמה, בצפיפות העצם בעמ”ש מותני ועליה של 2.9% לעומת 0.5%, בהתאמה, בכלל ירך).

אירועים חריגים, אירועים חריגים חמורים (כולל זיהומים) ושברים היו דומים בין קבוצות הטיפול.

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול בפרוליה מציע אפשרות חדשה לטיפול באוסטיאופורוזיס על-רקע טיפול בגלוקוקרטיקואידים.

Arthritis Rheumatol. 2019 Jul;71(7):1174-1184

לידיעה ב-PubMed

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים