משפחה

מומחים ממליצים על תת-התמחות חדשה בתחום רפואה קרדיו-מטבולית (Am J Med)

מגיפת ההשמנה, מחלות לב וכלי דם וסוכרת מסוג 2 הוביל לקריאה לתת-התמחות חדשה ברפואה פנימית: רפואה קרדיו-מטבולית. לפי ההצעה, התחום יכלול מרכיבים מאנדוקרינולוגיה, קרדיולוגיה ורפואה ראשונית ויתייחס לצרכים של אוכלוסיה גדולה של חולים שכעת מטופלים על-ידי מספר מומחים.

במאמר שפורסם בכתב העת American Journal of Medicine מסבירים הכותבים כי חשוב להבין שהטיפולים התרופתיים לטיפול בהפרעות מטבוליות אלו התרחבו באופן משמעותי. לדוגמא, שלושה מחקרים קרדיווסקולאריים הוכיחו את התועלת של אגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 (Glucagon Like Peptide), אשר משמשים גם כאפשרויות יעילות להפחתת משקל והובילו לשיפור מספר גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם, כמו גם תוצאים קרדיווסקולאריים ותמותה. שלושה מעכבי SGLT-2 (Sodium Glucose Co-transporter) הוכחו כיעילים להפחתת גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם ותוצאים קרדיווסקולאריים חשובים, כולל אי-ספיקת לב ותמותה קרדיווסקולארית.

בעת שחרור חולים אלו מאשפוז יש לשקול טיפול במספר תרופות, כולל סטטינים בעצימות גבוהה, מעכבי ACE או ARB, חסמי ביתא ומשלב נוגדי-טסיות. במהלך המעקב, יש לשקול טיפולים נוספים לאיזון פרופיל השומנים בדם וכן להתאים טיפול תרופתי לאיזון לחץ דם.

להשגת הטיפול הטוב ביותר בחולים עם מחלות לב וכלי דם בשנת 2019 והלאה, אחת השאלות החשובות ביותר היא האם קרדיולוגיה יכולה ומסוגלת לקחת אחריות על הטיפול בחולים עם מחלה קרדיו-מטבולית. אחריות זו כוללת טיפול בהשמנה, סוכרת מסוג 2, התאמת טיפול תרופתי להפחתת רמות הסוכר בדם וכן הערכת תופעות לוואי של תרופות אלו.

הכותבים מאמינים כי תת-התמחות חדשה ברפואה פנימית, הכוללת התמקדות ברפואה קרדיו-מטבולית, הינה סוגיה חשובה מאוד. במקום העברת מטופלים בין קרדיולוגים, אנדוקרינולוגים ורופאים ראשוניים, ללא בעלות על ההיבטים השונים של הטיפול בחולה, ההתמחות החדשה תסייע בהכשרת רופאים בהתמודדות עם מכלול הבעיות באוכלוסיית חולים זו.

לתכנית האמורה יהיה מרכיב אנדוקריני עם דגש על השמנה, תסמונת מטבולית, סוכרת מסוג 1 ומסוג 2, הפרעות שומנים, יתר לחץ דם ואורח חיים וכן מרכיב קרדיולוגי, הכולל טיפול במניעה ראשונית ושניונית במחלה טרשתית קרדיווסקולארית, כולל ייעוץ קרדיולוגי באשפוז, רפואה מונעת במרפאה אמבולטורית, פענוח אק”ג ואקו-לב, מבחני מאמץ ושיקום לבבי.

לסיום, מרכיב חשוב ברפואה קרדיו-מטבולית יכלול שינויי אורחות חיים מעבר לדיאטה, פעילות גופנית, עישון, אלכוהול ושימוש בסמים אסורים.

הכותבים מאמינים כי הגיעה העת להתקדם ולא להמתין עוד מאחר ולהערכתם, התשובה אינה נעוצה בהכשרה נוספת, אלא בחידוד ודגש העקרונות הקיימים להשגת היעדים הרצויים.

Am J Med. Published online March 11, 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים