משפחה

טיפול בתרופות לעיכוב ציר רנין-אנגיוטנסין עשוי לשפר תוצאות לאחר פרוצדורת TAVR (מתוך J Am Coll Cardiol)

מתן טיפול במעכבי ציר רנין-אנגיוטנסין לאחר פרוצדורת TAVR (Transcatheter Aortic Valve Replacement) עשוי להביא לנסיגה בחלק מהנזק החדרי ולהפחית את הסיכון ארוך הטווח לפרפור פרוזדורים וסיבוכים קליניים אחרים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת Journal of the American College of Cardiology.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את התועלת האפשרית של עיכוב ציר רנין-אנגיוטנסין על תהליכי רימודלינג של חדר שמאל ותוצאות קליניות מג’וריות לאחר פרוצדורת TAVR מוצלחת. הם אספו נתונים אודות חולים מעשרה מרכזים עם היצרות חמורה של מסתם הוותין, אשר השלימו פרוצדורת TAVR בין אוגוסט 2007 ועד אוגוסט 2017.

מדגם המחקר כלל 2,785 חולים, מהם 1,622 חולים שטופלו במעכבי ציר רנין-אנגיוטנסין, אשר התייצגו עם סיכון ניתוחי דומה אך שיעור גבוה יותר של גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם, מחלה כלילית ואוטם לבבי. לאחר תקנון להבדלים אלו במאפיינים הבסיסיים בין הקבוצות, החוקרים מצאו כי הירידה בנפח חדר שמאל והיפרטרופיה של חדר שמאל הייתה גדולה יותר בקרב חולים שטופלו במעכבי ציר רנין-אנגיוטנסין. יתרה מזאת, שיעורי התמותה הקרדיווסקולארית לאחר שלוש שנים היו נמוכים יותר בקרב חולים שטופלו בתרופות המעכבות את הציר הנ”ל (יחס סיכויים של 0.59, p=0.007).

יתרה מזאת, טיפול במעכבי ציר רנין-אנגיוטנסין הדגים השפעה מגנה קרדיווסקולארית כוללת עם שיעורים נמוכים יותר של הופעה חדשה של פרפור פרוזדורים, אירועים צרברווסקולאריים ואשפוזים חוזרים.

החוקרים מסכמים וכותבים כי מתן טיפול במעכבי ציר רנין-אנגיוטנסין לאחר פרוצדורת TAVR עשוי להיות מלווה בשיעורים נמוכים יותר של תמותה קרדיווסקולארית לאחר שלוש שנים ולהציע הגנה קרדיווסקולארית גלובאלית, ככל הנראה בעקבות השפעה חיובית על תהליכי רימודלינג של חדר שמאל.

J Am Coll Cardiol. 2019;74:631-641

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים