משפחה

מרבית החולים בוטחים ברופאים אך חשדנים בכל הנוגע לניגודי אינטרסים (מתוך אתר מדסקייפ)

מסקר חדש עולה כי מרבית האמריקאים בוטחים ברופאים שלהם, כאשר מעל 70% מהנשאלים בסקר חדש הביעו גישה כללית חיובית בנוגע לרופאים שלהם, אך תחושת הביטחון שלהם לא כללה סוגיות דוגמת התנהגות לא-מקצועית, ניגודי אינטרסים, או שקיפות ברפואה.

החוקרים השלימו סקר בקרב 4,464 מבוגרים בארצות הברית, אשר נבחרו באקראי. הסקר כלל שאלות אודות שלושה נושאים: רפואה, תזונה והסביבה.

מהנתונים עולה כי הציבור בוטח במדענים בדומה לביטחון הציבור בצבא- 87% מהנשאלים דיווחו כי בטחו באופן סביר לפחות כי המדענים פועלים לטובת בריאות הציבור. תחושת האמון הייתה גבוהה יותר בקרב רופאים, בהשוואה למדענים והחוקרים הסבירו כי רופאים בולטים ביחד עם דיאטנים כקבוצות שהציבור נוטה לראות באור חיובי ובוטח יותר.

מהצד השלילי, החוקרים זיהו סקפטיות רחבה בנוגע לנושאים של שלמות מדעית. רופאים זוכים ליחס גבוה יותר מחוקרים, כאשר 57% מהאמריקאים הסכימו כי רופאים מטפלים רוב או כל הזמן בסוגיות הטובות ביותר למטופלים, זאת בהשוואה ל-35% בלבד מהחוקרים ברפואה.

מעט פחות ממחצית מהנשאלים (48%) האמינו כי הרופאים מספקים מידע סביר ומדויק אודות הטיפול רוב או כל הזמן, בעוד ש-32% בלבד דיווחו כי חוקרים ברפואה מספקים מידע מדויק כאשר דנים בממצאים שלהם. הערכות של ועדות בלתי-תלויות ונכונות לקבלת חוות דעת שנייה נקשרו עם רמות גבוהות יותר בביטחון המטופלים בהמלצות הרופא.

הנשאלים הביעו חשש בכל הנוגע לשקיפות ושלמות המידע: רק 15% מהנשאלים בטחו כי הרופא שלהם יחשוף בפניהם את כל ניגודי האינטרסים האפשריים עם התעשייה ורק 12% בטחו ברופאים להודות בטעויות ולקחת אחריות על טעויות שלהם.

בכל הנוגע להשלכות של התנהגות לא-מקצועית או חוסר-כנות, מרבית המשיבים השיבו כי ציפו מהרופאים לעמוד בפני ההשלכות החמורות של הפעולות שלהם רק בחלק או במעט מקרים, אם בכלל.

החוקרים כותבים כי חשוב מאוד להבין כי למרות שכותרת הסקר נוגעת לאמון במדענים, הנשאלים לא נשאלו אודות אמון, אלא אם החזיקו בדעות חיוביות כלפיי אנשי מקצוע אלו וניתן לראות אחרים באור חיובי, מתוך אמונה כי הם טובים במקצוע שלהם, אך לא בהכרח לסמוך עליהם במחלוקות ציבוריות.

מתוך אתר מדסקייפ

הערת מערכת:

אמנם מדובר בסקר אמריקאי אך יש סביר להניח שהתוצאות עשויות להיות רלוונטיות גם לישראל.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים