משפחה

הבטיחות והיעילות של חיסון מומת כנגד הרפס זוסטר במדוכאי חיסון עם מחלות ממאירות (The Lancet Infectious Diseases)

 מתן חיסון מומת כנגד VZV (Varicella Zoster Virus) נסבל היטב ויעיל למניעת הרפס זוסטר בחולים עם ממאירויות סולידיות תחת טיפול כימותרפי, אך אינו יעיל למניעת הזיהום הנגיפי בחולים עם ממאירויות המטולוגיות, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת The Lancet Infectious Diseases.

במסגרת המחקר ביקשו לבחון את היעילות והבטיחות של חיסון מומת כנגד VZV למניעת הרפס זוסטר בחולים עם גידולים סולידיים או ממאירויות המטולוגיות. הם השלימו מחקר בשלב 3, אקראי, כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו, רב-מרכזי, שנערך ב-329 מרכזים ב-40 מדינות. המחקר כלל מבוגרים עם ממאירויות סולידיות שקיבלו טיפול כימותרפי ואלו עם ממאירויות המטולוגיות, בין אם טופלו בכימותרפיה ובין אם לאו. המשתתפים חולקו באקראי לקבלת ארבע מנות חיסון כנגד VZV או פלסבו.

תוצא היעילות העיקרי היה היארעות הרפס זוסטר בחולים עם ממאירויות סולידיות שקיבלו טיפול כימותרפי. תוצא הבטיחות העיקרי היה אירועים חריגים חמורים עד 28 ימים לאחר קבלת המנה הרביעית של החיסון בחולים עם ממאירויות סולידיות תחת טיפול כימותרפי.

במסגרת המחקר נכללו 5,286 חולים, אשר חולקו באקראי לקבוצת התערבות (2,637 חולים) או פלסבו (2,469 חולים). זרוע הממאירויות ההמטולוגיות הופסקה מוקדם בשל עדות לחוסר תועלת בניתוח ביניים שתוכנן מראש.

בקרב חולים עם ממאירויות סולידיות, הוכחה לזיהום הרפס זוסטר תועדה ב-22 מבין 1,328 חולים (6.7 מבין 1,000 שנות-אדם) שקיבלו חיסון כנגד VZV וב-61 מבין 1,350 חולים (18.5 מבין 1,000 שנות-אדם) מאלו בקבוצת הפלסבו. היעילות המשוערת של החיסון כנגד הנגיף בחולים עם ממאירויות סולידיות עמדה על 63.6% וענתה על קריטריון ההצלחה שהוגדר מראש.

בחולים עם ממאירויות סולידיות, שכיחות אירועים חריגים חמורים הייתה דומה בכל קבוצות הטיפול ותועדה ב-298 מבין 1,322 חולים (22.5%) שקיבלו את החיסון וב-283 מבין 1,346 חולים (21.0%) בקבוצת הפלסבו (הבדל בסיכון של 1.5%; רווח בר-סמך 95% של 1.7- עד 4.6).

אירועים חריגים חמורים על-רקע החיסון תועדו בפחות מ-1% מהחולים בכל קבוצה. תגובות באתר ההזרקה על-רקע החיסון היו נפוצות יותר בקבוצת ההתערבות, בהשוואה לקבוצת הפלסבו.

בקבוצת החולים עם ממאירויות המטולוגיות החיסון נסבל היטב ויעילות החיסון המשוערת כנגד הרפס זוסטר עמדה על 16.8%.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים ביעילות החיסון כנגד VZV בחולים עם ממאירויות סולידיות, לאחר שהוכח כי החיסון נסבל היטב ועשוי למנוע את הזיהום הנגיפי.

The Lancet Infectious Diseases August 6, 2019

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים