האם יש מקום להשלים בדיקות סקר לסרטן לבלב? (JAMA)

בדומה לעמדת ה-USPSTF (U.S. Preventive Services Task Force) משנת 2004, גם כעת הארגון פרסם המלצה בדירוג “D” כנגד בדיקות סקר לסרטן לבלב במבוגרים בסיכון נמוך למחלה הממארת, ללא סימנים או תסמינים של המחלה. סיווג זה מעיד כי ישנה דרגת ודאות בינונית או גבוהה כי בדיקות אלו לא צפויות להביא לתועלת או שהנזק עולה על התועלת.

המומחים מסבירים כי למרות ההיארעות הנמוכה של הממאירות, סרטן לבלב הינו הגורם השלישי בשכיחותו לתמותה עקב ממאירות בארצות הברית. בשל העליה בהיארעות סרטן לבלב, לצד שיפור אבחנה מוקדמת וטיפול בסוגים אחרים של מחלות ממאירות, הצפי הוא כי סרטן לבלב יהפוך לגורם השני בשכיחותו לתמותה עקב ממאירות בארצות הברית.

לצורך עדכון ההמלצות השלימו מומחי ה-USPSTF סקירה של העדויות אודות התועלת והנזקים של בדיקות סקר לסרטן לבלב, הדיוק האבחנתי של בדיקות סקר לממאירות והתועלת והנזקים של הטיפול במקרים של סרטן לבלב אסימפטומטי או כאשר האבחנה נקבעה בעקבות בדיקות סקר.

ה-USPSTF לא מצא הוכחות כי בדיקת סקר לסרטן לבלב או טיפול במקרים של סרטן לבלב שזוהה בעקבות בדיקות סקר הוביל לשיפור תמותה תחלואה או תמותה ספציפית למחלה, או תמותה מכל-סיבה. המומחים זיהו עדויות מספקות לפיהן היקף התועלת של בדיקות סקר לסרטן לבלב במבוגרים אסימפטומטים אינה גדולה.

מהעדויות עלה עוד כי היקף הנזק של בדיקות סקר לסרטן לבלב והטיפול במקרים של סרטן לבלב שזוהה בעקבות בדיקות סקירה הוא לפחות בדרגה בינונית. מומחי ה-USPSTF חוזרים על המסקנה הקודמת לפיה התועלת האפשרית של בדיקות סקר לסרטן לבלב במבוגרים אסימפטומטים אינה עולה על הנזקים האפשריים.

לסיכום, ה-USPSTF ממליץ כנגד בדיקות סקר לסרטן לבלב במבוגרים ללא תסמיני המחלה הממארת.

JAMA 2019; 322(5):438-444

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים