משפחה

טיפול ביולוגי עשוי להפחית דלקת עורקים כליליים בחולי פסוריאזיס (JAMA Cardiology)

טיפול ביולוגי נוגד-דלקת מלווה בהפחתת תהליכי דלקת בעורקים הכליליים בחולים עם פסוריאזיס, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש יולי בכתב העת JAMA Cardiology.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי לטיפול ביולוגי לפסוריאזיס השפעה חיובית על נגע טרשתי בעורקים הכליליים, אך לא ברור אם קשר זה נובע מהשפעה נוגדת-דלקת ישירה על העורקים הכליליים. כעת הם ביקשו לבחון את הקשר בין טיפול ביולוגי ובין דלקת כלילית בחולי פסוריאזיס באמצעות מדד FAI (Fat Attenuation Index), סמן הדמייתי חדש להערכת דלקת כלילית ע”י מיפוי שינויים מרחביים בהרכב שומן סביב כלי דם באמצעות בדיקת CCTA (Coronary Computed Tomography Angiography).

מחקר העוקבה הפרוספקטיבי נערך בין תחילת ינואר, 2013, ועד סוף מרץ, 2019 וכלל 134 חולים (גיל ממוצע של 51.1 שנים, 62.5% גברים). מרבית המשתתפים במחקר היו בסיכון נמוך למחלות לב וכלי דם על-פי גורמי סיכון מסורתיים (חציון מדד Framingham Risk Score של 3%) ועם מחלת עור בדרגה בינונית-עד-חמורה. מבין חולים אלו, 82 קיבלו טיפול ביולוגי לפסוריאזיס (כולל מעכבי TNF-Alpha, מעכב Interleukin 12/23, או מעכב Interleukin 17) למשך שנה אחת ו-52 לא קיבלו כל טיפול ביולוגי וקיבלו טיפול ביולוגי או טיפול באור (קבוצת ביקורת).

בתחילת המחקר, 46 חולים (27 בקבוצת ההתערבות ו-19 בקבוצת הביקורת) אובחנו עם נגע טרשתי מקומי בעורק הכלילי.

טיפול ביולוגי לווה בירידה משמעותית במדדי FAI לאחר שנה אחת (חציון FAI של -77.22 HU בתחילת המחקר לעומת 76.09 HU– לאחר שנה אחת, p<0.001), לצד שיפור במחלת העור (חציון מדד PASI של 7.7 נקודות בתחילת המחקר, לעומת 3.2 נקודות לאחר שנה אחת, p<0.001). מנגד, באלו שלא קיבלו טיפול ביולוגי לא תועד שינוי במדד FAI.

הקשר עם מדד FAI לא היה תלוי בנוכחות נגע טרשתי כלילי והיה עקבי בחולים שקיבלו תכשירים ביולוגיים שונים, כולל מעכבי TNF-Alpha (חציון מדד FAI של 71.25 HU– בתחילת המחקר, לעומת -75.49 HU לאחר שנה אחת, p<0.001) ומעכבי אינטרלויקינים (חציון מדד FAI של -71.18 HU לעומת -76.92 HU לאחר שנה אחת, P<0.001).

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי טיפול ביולוגי לפסוריאזיס בדרגה בינונית-עד-חמורה מלווה בהפחתת תהליכי דלקת בעורקים כליליים. ממצאים אלו תומכים בהערכת מדד FAI בבדיקת CCTA ככלי לעקוב אחר התערבויות המכוונות למחלת עורקים כלילית.

JAMA Cardiology. Published online July 31, 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים