משפחה

הבטיחות והיעילות של מעכבי בקרה חיסונית בחולי סרטן עם מחלה אוטואימונית (Arthritis Rheum)

בקרב חולים עם מחלות אוטואימוניות המפתחים ממאירות ונדרשים לטיפול במעכבי בקרה חיסונית קיימת שכיחות גבוהה של התלקחויות המחלה האוטואימונית, כמו גם אירועים חריגים אחרים על-רקע פעילות מערכת החיסון. עם זאת, מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Arthritis & Rheumatology עולה כי במרבית המקרים ניתן לטפל בהתלקחויות אלו ללא צורך בהפסקת הטיפול האימונותרפי.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הבטיחות והיעילות של מעכבי בקרה חיסונית בחולים עם מחלה אוטואימונית קודמת ומחלה ממארת. הם השלימו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי בין ינואר 2017 ועד ינואר 2018, אשר כלל מבוגרים עם מחלה אוטואימונית קודמת שטופלו במעכבי בקרה חיסונית.

מדגם המחקר כלל 112 משתתפים, אשר היו במעקב לאורך חציון של שמונה חודשים. המחלות האוטואימוניות הנפוצות כללו פסוריאזיס (31 חולים), דלקת מפרקים שגרונית (20 חולים) ומחלת מעי דלקתית (14 חולים). 24 חולים (22%) קיבלו טיפול לדיכוי חיסוני בעת התחלת טיפול במעכבי בקרה חיסונית.

החוקרים מדווחים כי ב-79 חולים (71%) תועדה התלקחות של המחלה האוטואימונית (53 חולים, 47%) ו/או תופעות לוואי אחרות על-רקע פעילות מערכת החיסון (47 חולים, 42%). צורך בטיפול לדיכוי חיסוני עלה ב-48 חולים (43%) והפסקה קבועה של הטיפול במעכבי בקרה חיסונית נדרשה ב-24 חולים (21%).

חציון הישרדות ללא-התקדמות היה קצר יותר בחולים שקיבלו טיפול לדיכוי חיסוני בעת התחלת טיפול במעכבי בקרה חיסונית (3.8 לעומת 12 חודשים, p=0.006). חציון הישרדות ללא-התקדמות היה קצר יותר בחולים שחוו התלקחות מחלה אוטואימונית קיימת או תופעת לוואי אחרת על-רקע פעילות מערכת החיסון, עם מגמת הישרדות טובה יותר בתת-קבוצה של חולים שלא קיבלו טיפול לדיכוי חיסוני או נדרשו להפסקת מעכבי בקרה חיסונית.

החוקרים מסכמים וכותבים כי הופעת התלקחות מחלה אוטואימונית קיימת ו/או אירוע חריג על-רקע פעילות מערכת החיסון מופיעה לעיתים קרובות תחת מעכבי בקרה חיסונית, אך תופעות אלו ניתנות לטיפול לרוב ללא צורך בהפסקת מעכבי בקרה חיסונית.

Arthritis Rheum 2019

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים