משפחה

הערכת טיפול נוגד-קרישה פומי מונותרפי בחולים עם מחלה כלילית יציבה ופרפור פרוזדורים (Am J Cardiol)

במאמר שפורסם בכתב העת The American Journal of Cardiology עולה כי בחולים עם מחלת עורקים כלילית יציבה ופרפור פרוזדורים שאינו על-רקע מחלת מסתם היעילות של טיפול נוגד-קרישה פומי מונותרפי דומה לזו של משלב טיפול נוגד-קרישה פומי עם טיפול נוגד-טסיות, אך לצד סיכון מופחת לאירועי דמם.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ההנחיות ממליצות על מתן טיפול נוגד-קרישה פומי מונותרפי, ללא טיפול נוגד-טסיות, לחולים עם פרפור פרוזדורים שאינו על-רקע מחלת מסתם עם מחלת עורקים כלילית יציבה לאחר מעל שנה מאוטם שריר הלב או התערבות כלילית מילעורית. מאחר ואין נתונים רבים אודות הבטיחות והיעילות של טיפול מונותרפי בנוגדי-קרישה פומיים, בהשוואה לטיפול בנוגד-קרישה פומי עם נוגד-טסיות, החוקרים השלימו מטה-אנליזה בנושא.

לאחר חיפוש במאגרי PubMed, EMBASE ו-Cochrane Database of Systematic Reviews החוקרים זיהו מחקרים לא-אקראיים ומחקרים אקראיים שערכו השוואה בין טיפול נוגד-קרישה פומי מונותרפי ובין טיפול משולב בנוגד-קרישה פומי עם נוגד-טסיות יחיד בחולים עם מחלה כלילית יציבה ופרפור פרוזדורים שאינו על-רקע מחלת מסתם.

תוצא הסיום העיקרי היה סיבוכים קרדיווסקולאריים מג’וריים (משלב של אירועים איסכמיים ותרומבוטיים) ותוצאים משניים כללו אירועי דמם מג’ורי, אירוע מוחי, תמותה מכל-סיבה וסך אירועים חריגים (משלב של אירועי דמם, אירועים איסכמיים או תרומבוטיים).

הסקירה כללה נתונים אודות 8,855 משישה מחקרים.

מהנתונים עולה כי לא היו הבדלים מובהקים סטטיסטית בשיעור הסיבוכים הקרדיווסקולאריים המג’וריים בחולים עם פרפור פרוזדורים תחת טיפול משולב בנוגדי-קרישה פומיים עם נוגד-טסיות, בהשוואה לאלו תחת טיפול מונותרפי בנוגד-קרישה פומי (יחס סיכון של 1.09, רווח בר-סמך 95% של 0.92-1.29). מנגד, טיפול משולב בנוגד-קרישה פומי עם נוגד-טסיות לווה בעליה משמעותית בסיכון לאירועי דמם מג’ורי, בהשוואה לטיפול מונותרפי בנוגד-קרישה פומי (יחס סיכון של 1.61, רווח בר-סמך 95% של 1.38-1.87), כמו גם בסך האירועים החריגים (יחס סיכון של 1.21, רווח בר-סמך 95% של 1.02-1.43).

החוקרים לא זיהו הבדלים מובהקים סטטיסטית בשיעור אירועים מוחיים או בשיעורי תמותה מכל-סיבה.

לסיכום, ממטה-אנליזה זו עולה כי בחולים עם מחלה כלילית יציבה ופרפור פרוזדורים שאינו על-רקע מחלת מסתם, טיפול מונותרפי בנוגד-קרישה פומי הדגים יעילות דומה לזו של טיפול משולב בנוגד-קרישה עם נוגד-טסיות, לצד סיכון נמוך יותר לאירועי דמם.

Am J Cardiol. 2019 Jun 25

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים