משפחה

בשנים האחרונות חלה עליה בשיעור האירועים המוחיים משנית להתערבות כלילית מילעורית (JACC: Cardiovascular Interventions)

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JACC:Cardiovascular Interventions עולה כי היארעות אירועים מוחיים איסכמיים לאחר התערבות כלילית מילעורית (Percutaneous Coronary Intervention) עלתה משנת 2003 עד 2016 בארצות הברית. החוקרים סבורים כי המגמה משקפת ככל הנראה את העליה בנטל תחלואה נלווית באוכלוסיית חולים זו וכן עליה במורכבות פרוצדורות כליליות אלו.

החוקרים התבססו על מדגם National Inpatient Sample לזהות חולים שהשלימו התערבות כלילית מילעורית בין 1 בינואר, 2003, ועד סוף דצמבר, 2016. הם חישבו את שיעורי היארעות אירועים מוחיים איסכמיים לאחר התערבות כלילית מילעורית וביקשו לזהות גורמים המנבאים תוצא זה. עוד בחנו החוקרים את התוצאים באשפוז בחולים אשר פיתחו אירוע מוחי לאחר התערבות כלילית, בהשוואה לאלו שלא פיתחו סיבוך זה.

מהנתונים עולה כי ההיארעות המתוקנת של אירוע מוחי לאחר התערבות כלילית מילעורית עלתה במהלך תקופת המחקר מ-0.6% ל-0.96% לאחר התערבות כלילית מילעורית ל-STEMI (ST-segment Elevation Myocardial Infarction), מ-0.5% ל-0.6% לאחר התערבות כלילית מילעורית ל-Non-STEMI ומ-0.3% ל-0.72% לאחר התערבות כלילית מילעורית לאנגינה לא-יציבה או מחלה איסכמית יציבה (p<0.001).

הגורמים המנבאים המשמעותיים ביותר לאירוע מוחי איסכמי לאחר התערבות כלילית מילעורית כללו מחלת עורקי תרדמה, הלם קרדיוגני, פרפור פרוזדורים וגיל מתקדם. שיעורי אירועים מוחיים לאחר התערבות כלילית מילעורית היו נמוכים יותר במרכזים בעלי נפח חולים גדול, בהשוואה לנפח קטן או בינוני. היקף הטיפול התרומבוליטי, אנגיוגרפיה מוחית ותרומבקטומי מכאנית עלו לאורך הזמן, אך נותרו לא נפוצים.

ניתוח סטטיסטי על-בסיס Propensity Score Matching הצביע על שיעורים גבוהים יותר של תמותה באשפוז בקרב חולים שפיתחו אירוע מוחי לאחר התערבות כלילית מילעורית (23.5% לעומת 11.0% בחולים עם STEMI, 9.5% לעומת 2.8% בחולים עם Non-STEMI ו-11.5% לעומת 2.4% בחולים עם אנגינה לא-יציבה או מחלה איסכמית יציבה, p<0.001).

עוד עולה מהנתונים כי אירוע מוחי לאחר התערבות כלילית מילעורית לווה בעליה של למעלה מכפליים במשך האשפוז, עליה של למעלה מפי שלוש בשחרור מבית החולים ליעד שאינו הבית ועליה של מעל 60% בהיקף ההוצאות הרפואיות.

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים בכדי לזהות את הגורמים התורמים למגמה מטרידה זו ולזהות גישות יעילות למניעת סיבוך זה.

JACC: Cardiovascular Interventions 2019

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים