משפחה

הנחיות עדכניות בנוגע לניתוחים בריאטריים לטיפול בהשמנת יתר (מתוך הנחיות ה-ASBMS)

בהנחיות חדשות בנושא הטיפול בהשמנת-יתר קוראים המומחים לאמץ את אפשרות ניתוח בריאטרי באופן נרחב יותר לטיפול במצבי השמנת-יתר.

איגוד ה-American Society for Metabolic and Bariatric Surgery אימץ לאחרונה סדרה חדשה של הנחיות הממליצה על התערבויות ניתוחיות במצבי השמנה בדרגה I (מדד מסת גוף בטווח 30-34.9 ק”ג למטר בריבוע). מקרים של השמנה עם מדד מסת גוף של 35 ק”ג למטר בריבוע ומעלה, ענו על הקריטריון להתערבות ניתוחית במשך למעלה משני עשורים.

ההנחיות החדשות כוללות שמונה נקודות והמלצות:

·       השמנה בדרגה I נקשרה עם מספר מחלות המקצרות את תוחלת החיים ומפחיתות את איכות החיים של החולים. חולים הסובלים מהשמנה בדרגה I נדרשים לטיפול ממושך.

·       טיפולים לא-ניתוחיים להשמנה בדרגה I לעיתים קרובות אינם יעילים.

·       סף מדד מסת גוף של 35 ק”ג למטר בריבוע ומעלה, אשר שימש לאורך תקופה ארוכה, הינו סף שנקבע שרירותית והתבסס בעידן של ניתוח פתוח בסיכון גבוה. הטכניקות הניתוחיות הזמינות כיום לניתוחים בריאטריים ומטבוליים הן הרבה יותר מבטוחות מאלו שהיו בעבר.

·       במטופלים עם השמנה בדרגה I, יש להציע ניתוח בריאטרי לחולים מתאימים, דוגמת אלו שלא הצליחו להשיג ירידה משמעותית במשקל הגוף בגישות לא-ניתוחיות.

·       חולים עם השמנה בדרגה I עם סוכרת מסוג 2 הם מועמדים חזקים לניתוח בריאטרי.

·       ההתערבויות הלפרוסקופיות העיקריות להשמנה ניתוח טבעת מתכוננת, ניתוח מעקף קיבה וניתוח שרוול קיבה הן בטוחות ויעילות לטיפול בהשמנה בדרגה I והתוצאות דומות לאלו שתועדו בטיפול במקרים של השמנה חמורה.

·       בחולים לאחר התערבויות ניתוחיות להשמנה נדרש ייעוץ תזונתי ומטבולי לפני הניתוח ובטווח הארוך, וכן תמיכה הולמת.

·       העדויות הטובות ביותר לניתוח בריאטרי ומטבולי במקרים של השמנה בדרגה I תומכות בפרוצדורות בגילאי 18-65 שנים.

מתוך הנחיות ה-ASBMS

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים