משפחה

חולים עם LVAD פעילים ובכושר טוב יותר מחולי אי-ספיקת לב (Med Sci Sports Exerc)

מנתונים חדשים עולה כי חולים עם מכשיר LVAD (Left Ventricular Assist Device) פעילים יותר גופנית בהשוואה לחולים תואמים עם אי-ספיקת לב מתקדמת, עם צריכת חמצן מקסימאלית גבוהה יותר, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו במהלך חודש יולי בכתב העת Medicine and Science in Sports and Exercise.

במסגרת המחקר ערכו החוקרים השוואה בין 16 חולים עם LVAD אל מול 16 חולים עם אי-ספיקת לב מתקדמת, אשר תאמו לפי גיל, מין ומדד NYHA (New York Heart Association) לפני השתלת LVAD.  לפני ההשתלה, ממוצע צריכת חמצן מקסימאלית לא היה שונה משמעותית בין שתי הקבוצות ועמד על 12.5 מ”ל/ק”ג/דקה בקבוצת החולים עם LVAD ועל 10.4 מ”ל/ק”ג/דקה בקבוצת החולים עם אי-ספיקת לב מתקדמת.

לאחר ההשתלה, ממוצע צריכת חמצן מקסימאלית בקבוצת LVAD עמד על 15.8 מ”ל/ק”ג/דקה, אשר היה גבוה משמעותית בהשוואה לזה שתועד בחולי אי-ספיקת לב.

בקבוצת החולים עם LVAD תועד ממוצע של 19.7 קילוג’אול/קילוגרם ביום, בהשוואה ל-11.6 קילוג’אול/קילוגרם ביום בקבוצת הביקורת. חולים אלו לקחו חלק בפעילות גופנית בעצימות מתונה בהיקף של 26 דקות (חציון) ביום, בהשוואה ל-12 דקות (חציון) של פעילות זו בקבוצת החולים עם אי-ספיקת לב מתקדמת (p=0.001), אם כי רמות פעילות גופנית קלה ומאומצת היו דומות בשתי הקבוצות.

מהנתונים עולה כי 44% מהחולים בקבוצת LVAD עסקו במקטעים קצרים של פעילות גופנית אינטנסיבית, זאת בהשוואה ל-19% מהחולים עם אי-ספיקת לב מתקדמת. בחולים עם LVAD תועדה פעילות יושבנית בהיקף כולל של 1,294 דקות ביום (כולל שינה), בהשוואה ל-1,329 דקות בקבוצת החולים עם אי-ספיקת לב.

בשתי הקבוצות זיהו החוקרים קורלציה משמעותית בין פעילות גופנית ובין צריכת חמצן מקסימאלית. בקבוצת החולים לאחר השתלת LVAD דווח עוד על איכות חיים בריאותית טובה יותר.

Med Sci Sports Exerc 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים