משפחה

חשיבות העלאת מינון טיפול פומי מניעתי בוויטמין K על הסיכון לדימום (Eur J Pediatr) והערות עורך נאונטולוגיה ד”ר ברזילי

העלאה ניכרת של מינון הטיפול הפומי בוויטמין K ביילודים לוותה בירידה מתונה בלבד בשיעורי היארעות מקרי דמם תוך-גולגולתי על-רקע חסר ויטמין K, ממצאים התומכים בזיהוי גורמים אחרים פרט למינון העשויים להשפיע על יעילות הטיפול, כך מדווחים חוקרים מהולנד במאמר חדש שפורסם בכתב העת European Journal of Pediatrics.

טיפול מניעתי בוויטמין K ביילודים נועד למנוע דימומים מסכני-חיים על-רקע חסר וויטמין K. בהולנד הועלה מינון הטיפול הפומי בוויטמין K בהיקף של פי שש, מ-25 ל-150 מיקרוגרם, בשל שיעור כישלונות גבוה. כעת ביקשו החוקרים לקבוע את היעילות של משטר טיפול זה ולהשוות את שיעורי היארעות דימום תוך-גולגולתי על-רקע חסר וויטמין K תחת שני משטרי הטיפול.

החוקרים זיהו מקרים של דימום מאוחר על-רקע חסר ויטמין K באוכלוסיית הילדים הכללית ביחידת Netherlands Pediatric Surveillance Unit, בין 1 באוקטובר 2014 ועד 31 בדצמבר, 2016.

שיעורי היארעות דימום תוך-גולגולתי על-רקע חסר וויטמין K ביילודים באוכלוסיה הכללית ירדו מ-1.6 ל-100,000 לידות-חי ל-1.3 ל-100,000 לידות-חי ובאוכלוסיה ממוקדת נרשמה ירידה מ-3.1 מקרים ל-100,000 לידות-חי ל-1.2 מקרים ל-100,000 לידות-חי. חציון מרווח הזמן בין המקרים העוקבים באוכלוסיה הממוקדת עלה מ-24 ל-154 ימים.

החוקרים מסכמים וכותבים כי העלאה פי שש של מינון טיפול פומי מונע בוויטמין K לוותה בירידה מתונה באופן מפתיע בהיארעות דימום תוך-גולגולתי על-רקע חסר וויטמין K, עדות לכך שיש לקחת בחשבון גורמים אחרים פרט למינון במטרה להביא לשיפור ביעילות הטיפול.

Eur J Pediatr. 2019 Jul;178(7):1033-1042

לידיעה ב-PubMed

הערות עורך מדור נאונטולוגיה, ד”ר ברנרד ברזילי:

להווי ידוע כי הטיפול המניעתי היעיל ביותר בדימומים עקב חסר בויטמין K הינו טיפול במתן זריקה תוך שרירית. לאלה שאינם מתכוונים לתת את הזריקה הזו, קיימת החלופה של מתן פומי. ישנם פרוטוקולים שונים של מתן ויטמין K פומי. בהולנד העלאת המינון פי 6 גרמה לירידה קלה במספר הדימומים, באוכלוסיה הכללית היה צורך לטפל ב-300,000 ילדים כדי למנוע מקרה אחד של דימום ואילו באוכלוסיה הממוקדת היה צורך לטפל ב-50,000 ילדים כדי למנוע מקרה אחד. אני סבור שבהרבה מחלקות בארץ, המינון הפומי ניתן במנה גדולה יותר מאשר הרמה הגבוהה בהולנד. כמו כן בארץ יש לשקול את יעילות החלופה הזו במיוחד לאור העובדה שרבים מלים את בניהם לאחר הלידה (בעיקר היהודים והמוסלמים).

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים