ההשפעה של Paroxetine ו-Vortioxetine על תפקוד מיני במבוגרים בריאים (J Sex Med)

במאמר שפורסם בכתב העת The Journal of Sexual Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בהשוואה ל-Paroxetine (פאקסט), Vortioxetine (ברינטיליקס) מלווה בשיעור נמוך יותר של הפרעות בתפקוד מיני במבוגרים בריאים. למעשה, מהנתונים עלה כי ל-Vortioxetine לא הייתה השפעה שונה מפלסבו על התפקוד המיני.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את התפקוד המיני במתנדבים בריאים שקיבלו מרשם לטיפול ב- Vortioxetine, בהשוואה ל-Paroxetine, נוגד-דיכאון הידוע כגורם להפרעות בתפקוד מיני, או פלסבו. הם השלימו מחקר בשלב 4, רב-מרכזי, אקראי, כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו, שערך השוואה ראש בראש בין התרופות להערכת התפקוד המיני.

התוצא העיקרי היה השינוי במדד CSFQ-14 (Changes in Sexual Functioning Questionnaire Short-Form) עם טיפול ב- Vortioxetine (10 ו-20 מ”ג), לעומת Paroxetine, לאחר חמישה שבועות. תוצאים נוספים כללו את השינוי במדד CSFQ-14 לעומת פלסבו, תתי-מדדים של CSFQ-14 והערכה כוללת של המטופל.

מדגם המחקר כלל 361 משתתפים (גיל ממוצע של 28.4 שנים, 57% לבנים). הטיפול ב- Vortioxetine במינון 10 מ”ג לווה בשיעור נמוך יותר משמעותית של הפרעות בתפקוד מיני על-רקע הטיפול התרופתי, בהשוואה ל-Paroxetine (הבדל ממוצע של 2.74+ נקודות, p=0.009). למרות שטיפול ב- Vortioxetine במינון 20 מ”ג לווה במספר קטן יותר של הפרעות בתפקוד מיני על-רקע הטיפול, בהשוואה לטיפול ב-Paroxetine (הבדל ממוצע של 1.05+ נקודות), הבדל זה לא היה מובהק סטטיסטית.

חוסר-היענות לטיפול השפיע על התוצאות, בפרט בקבוצות הטיפול ב-Paroxetine ו- Vortioxetine במינון 20 מ”ג.

הטיפול ב-Paroxetine, אך לא Vortioxetine, לווה בשיעור גבוה יותר משמעותית של הפרעות בתפקוד מיני, בהשוואה לפלסבו. הטיפול ב- Vortioxetine גם לווה בתוצאות טובות יותר מ-Paroxetine במדדים אחרים של תפקוד מיני.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי Vortioxetine מלווה בשיעור נמוך יותר של הפרעות תפקוד מיני בהשוואה ל-Paroxetine במתנדבים בריאים ותומכים בבחירה ב- Vortioxetine כתרופת הבחירה לטיפול בהפרעות דיכאון כאשר ישנה חשיבות לתפקוד המיני.

J Sex Med. 2019 Aug 9

לידיעה ב-PubMed

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים