משפחה

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את השימוש ב-Pretomanid לשחפת עמידה מאוד לטיפול (מתוך הודעת ה-FDA)

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) אישר את השימוש ב- Pretomanid, טיפול פורץ דרך כנגד חיידקי שחפת העמידים ביותר לטיפול כאשר ניתן בשילוב עם Bedaquiline ו-Linezolid.

מדובר בתרופה השלישית בלבד המאושרת ע”י מנהל המזון והתרופות האמריקאי מזה למעלה מ-40 שנים. הטיפול המשולב מיועד למקרים של שחפת בעלת עמידות נרחבת לטיפול תרופתי (Extensively Drug-Resistant Tuberculosis, או XDR-TB), סוג של שחפת עמידה לטיפול במספר תרופות (Multidrug Resistant Tuberculosis, או MDR-TB) של הריאות, העמידה לשתיים מהתרופות הפוטנטיות ביותר לשחפת, Isoniazid ו-Rifampin, כמו גם לכל הפלאורוקווינולונים ולפחות תרופה אחת מבין שלוש תרופות קו-טיפול שני הניתנות בזריקה.

הבטיחות והיעילות של משלב טיפול הכולל Pretomanid מבוססות בעיקר על מחקר שכלל חולים עם שחפת עמידה לטיפול תרופתי. מתוצאות המחקר עלה כי שיעורי הצלחת הטיפול עמדו על 89%, הרבה יותר גבוה משיעורי ההצלחה של הטיפולים הזמינים.

מאחר וישנן מעט מאוד אפשרויות טיפול בחולים עם XDR-TBף שיעורי הריפוי נמוכים מאוד, הטיפול ניתן למשך שנתיים ושיעורי התמותה מגיעים ל-80%. מצד שני, משטר הטיפול המבוסס על Pretomanid הינו פומי בלבד, נסבל-היטב וניתן למשך שישה חודשים בלבד, עם שיעורי החלמה של 89%.

תופעות הלוואי הנפוצות ביותר לטיפול ב- Pretomanid כוללות נוירופתיה היקפית, אקנה, אנמיה, בחילות/הקאות, כאבי ראש, עליה באנזימי כבד, דיספפסיה, פריחה, עליה באנזימי לבלב, הפרעות ראיה, היפוגליקמיה ושלשול.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי הזהיר להימנע ממתן הטיפול המשולב לחולים עם רגישות-יתר ל-Bedaquiline או Linezolid.

מתוך הודעת ה-FDA

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים