משפחה

השוואת Lorcaserin לעומת Phentermine במטופלים שמנים עם ובלי היסטוריה של ניתוח בריאטרי (Ann Med Surg)

מנתונים שפורסמו בכתב העת Annals of Medicine and Surgery עולה כי הן במטופלים שמנים לאחר ניתוח בריאטרי והן באלו ללא היסטוריה של ניתוח בריאטרי, מתן Phentermine (רזין) היה יעיל יותר בהפחתת משקל הגוף, בהשוואה לטיפול ב-Lorcaserin (בלוויק).

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את היעילות, הבטיחות והעלויות של Lorcaserin לעומת Phentermine בקרב מטופלים שמנים ללא היסטוריה של ניתוח בריאטרי ואלו עם היסטוריה של ניתוח בריאטרי.

במחקר הרטרוספקטיבי בחנו החוקרים את הרשמות של כל המטופלים שנטלו Lorcaserin או Phentermine למשך שלושה חודשים (ינואר 2013 עד יוני 2016). הם אספו נתונים אנתרופומטריים, מדדי סוכר ופרופיל שומנים, כמו גם מידע אודות תופעות לוואי ועלויות טיפול תרופתי בקרב 83 משתתפים עם עודף-משקל או השמנה ללא היסטוריה של ניתוח בריאטרי ו-46 מטופלים לאחר ניתוח בריאטרי.

לאחר שלושה חודשים, בקרב משתתפים ללא היסטוריה של ניתוח בריאטרי, טיפול ב-Phentermine לווה באחוז ירידה במשקל שהיה גדול יותר (7.65% לעומת 2.99%, p=0.003), עם ירידה גדולה יותר במדד מסת הגוף (3.16- לעומת 1.15- ק”ג למטר בריבוע, p=0.003), בהשוואה לטיפול ב-Lorcaserin.

בקרב מטופלים לאחר ניתוח בריאטרי, אחוז הירידה במשקל הגוף עם טיפול ב-Lorcaserin היה קטן יותר משמעותית (1.86% לעומת 7.62%, p=0.012), כמו גם היקף הירידה במדד מסת הגוף (0.74- לעומת 3.06- ק”ג למטר בריבוע, p=0.012), בהשוואה ל-Phentermine.

הטיפול ב-Lorcaserin לווה בשיפור משמעותי במדדי כולסטרול כולל ו-LDL רק בקרב מטופלים עם היסטוריה של ניתוח בריאטרי וירידה של לפחות 5% במשקל הגוף לאחר הניתוח. שתי התרופות לא לוו בשיפור מדדי סוכר בדם בקרב מטופלים עם ובלי היסטוריה של ניתוח בריאטרי.

הטיפול ב-Phentermine לווה במעט יותר תופעות לוואי, אך היה פחות יקר.

החוקרים כותבים כי זהו המחקר הראשון להערכת היעילות והבטיחות של שתי תרופות לטיפול בהשמנה בקרב שתי אוכלוסיות נפרדות של מטופלים, אלו עם היסטוריה של ניתוח בריאטרי ואלו ללא היסטוריה של ניתוח זה.

Ann Med Surg (Lond). 2019 Jul 13;45:75-81

לידיעה ב-PubMed

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים