משפחה

טיפול בסקסנדה מדגים יתרון בהפחתת משקל בהשוואה לקסניקל בתנאי עולם-אמיתי (Int J Clin Pract.)

מנתונים עולם-אמיתי שפורסמו בכתב העת International Journal of Clinical Practice עולה כי לטיפול ב-Liraglutude במינון 3 מ”ג (סקסנדה) יעילות גדולה יותר בהפחתת משקל הגוף, בהשוואה ל-Orlistat (קסניקל), לצד שיפור במספר גורמי סיכון מטבוליים וקרדיווסקולאריים על-רקע השמנה.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון בתנאי עולם-אמיתי את היעילות של שתי התרופות להפחתת משקל במטופלים עם עודף-משקל או השמנת-יתר וירידה לא-מספקת במשקל הגוף לאחר תכנית לשינוי אורחות החיים.

במחקר הרטרוספקטיבי, תצפיתי, נערכה השוואה של התוצאות הקליניות של קסניקל במינון 120 מ”ג, שלוש פעמים ביום, אל מול סקסנדה במינון עד 3 מ”ג ביום, במבוגרים עם מדד מסת גוף של 30 ק”ג למטר בריבוע ומעלה, או מעל 27 ק”ג למטר בריבוע עם תחלואה הקשורה במשקל הגוף, אשר לא הצליחו להשיג ירידה של לפחות 5% במשקל הגוף לאחר שישה חודשי השתתפות בתכנית לשינוי אורחות חיים. תוצאי הסיום המשולבים, אשר נבחנו לאחר 3-6 חודשים ובתום המעקב, כללו את השינוי במשקל הגוף מתחילת המחקר, שיעור המטופלים שהשיגו ירידה של לפחות 5% מהמשקל הבסיסי וההבדל המתוקן במשקל הגוף בין שתי הקבוצות.

מדגם המחקר כלל 400 מטופלים בקסניקל (גיל ממוצע של 47 שנים, משקל 107.8 ק”ג) ו-100 מטופלים בסקסנדה (גיל ממוצע של 51.9 שנים, משקל 105.1 ק”ג). הטיפול בשתי התרופות לווה בירידה משמעותית במשקל הגוף, רמות סוכר בדם בצום, לחץ דם סיסטולי, ערכי LDL ו-ALT לאורך חציון מעקב של שבעה חודשים. הירידה במשקל עם סקסנדה (7.7- ק”ג) הייתה גדולה יותר משמעותית בהשוואה לזו שתועדה עם קסניקל (3.3- ק”ג), עם שיעור גבוה יותר של מטופלים שהשיגו ירידה של לפחות 5% מהמשקל הבסיסי עם סקסנדה (64.7%), לעומת קסניקל (27.4%). בנוסף, שיעור המטופלים עם טרום-סוכרת ירד משמעותית עם טיפול בסקסנדה, בהשוואה לטיפול בקסניקל.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי מחקר עולם-אמיתי זה מעידים כי לטיפול בסקסנדה יעילות גדולה יותר בהפחתת משקל הגוף, בהשוואה לקסניקל, לצד שיפור במספר גורמי סיכון מטבוליים וקרדיווסקולאריים על-רקע השמנה.

Int J Clin Pract. 2019 Aug 9

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים