משפחה

תוצאות מבטיחות למשלב Nivolumab עם Brentuximab Vedotin לטיפול בלימפומה ראשונית של המיצר (Journal of Clinical Oncology)

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בחולים עם לימפומה ראשונית של המיצר של תאי B, עם עדות להישנות או עמידות לטיפול, משלב Nivolumab (אופדיבו) עם Brentuximab Vedotin עשוי לשמש כאפשרות טיפול מבטיחה.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי לימפומה ראשונית מסוג תאי B של המיצר הינה מחלה נדירה אך אגרסיבית, עם תוצאות גרועות בחולים עם מחלה חוזרת או עמידה לטיפול. מקרים אלו מתאפיינים בביטוי גבוה של PD-L1 (Programmed Death-1 Ligand) וביטוי משתנה של CD30.

החוקרים התמקדו בחולים שלקחו חלק במחקר CheckMate 436 בשלב I/II, עם עדות ללימפומה ראשונית של המיצר והישנות או עמידות לטיפול קודם, אשר כלל השתלת מח עצם אוטולוגית או לפחות שני משטרי טיפול כימותרפי במידה והחולים לא התאימו להשתלת מח עצם. המשתתפים טופלו ב-Nivolumab (240 מ”ג במתן תוך-ורידי) ו-Brentuximab Vedotin (1.8 מ”ג/ק”ג במתן תוך-ורידי). תוצאי הסיום העיקריים כללו את שיעורי התגובה האובייקטיבית על-פי קריטריוני Lugano משנת 2014 ובטיחות הטיפול.

מדגם המחקר כלל 30 חולים שקיבלו טיפול והיו זמינים להערכה. לאחר חציון מעקב של 11.1 חודשים, שיעורי התגובה האובייקטיבית עמדו על 73%, עם שיעורי הפוגה מלאה של 37% ושיעורי תגובה אובייקטיבית של 70%, שיעורי תגובה מטבולית מלאה של 43%. חציון משך התגובה, חציון משך ההישרדות ללא-התקדמות וחציון הישרדות כוללת טרם נקבעו.

החוקרים מדווחים כי 11 חולים שהגיבו לטיפול הושלם טיפול מיצוק עם השתלה אוטולוגית או אלוגנאית.

אירועים חריגים על-רקע הטיפול תועדו ב-25 חולים (83%). מבין אלו, 16 חולים (53%) פיתחו אירועים חריגים על-רקע הטיפול בדרגה 3 או 4; התופעות הנפוצות ביותר כללו נויטרופניה (9 מקרים), תרומבוציטופניה (3 מקרים) ונוירופתיה היקפית (3 מקרים). לא תועדו מקרי תמותה על-רקע הטיפול.

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים עם עדות להישנות או עמידות של לימפומה ראשונית של המיצר למשלב Nivolumab עם Brentuximab Vedotin פעילה רבה כנגד הגידול ופרופיל בטיחות סביר.

Journal of Clinical Oncology 2019

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים