משפחה

ויאביליות של שריר הלב אינה מלווה בתוצאות טובות יותר לאחר ניתוח מעקפים בחולים עם קרדיומיופתיה איסכמית (N Engl J Med)

מנתונים שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine עולה כי ויאביליות של שריר הלב (Myocardial Viability) אינה מנבאת הישרדות ארוכת-טווח טובה יותר לאחר ניתוח מעקפים של העורקים הכליליים בחולים עם קרדיומיופתיה איסכמית.

מדגם המחקר כלל 601 חולים עם מחלת עורקים כלילית אשר התאימה לניתוח מעקפים ועם מקטע פליטה של חדר שמאל של 35% ומעלה. החוקרים בחנו באופן פרוספקטיבי את הויאביליות של שריר הלב באמצעות בדיקת SPECT (Single Photon Emission Computed Tomography) ו/או אקו-לב עם דובוטמין. החולים חולקו באקראי לקבוצה בה הושלם ניתוח מעקפים וניתן טיפול תרופתי או לקבוצת חולים שקיבלו טיפול תרופתי בלבד. מקטע הפליטה של חדר שמאל נבחן בתחילת הדרך ולאחר ארבעה חודשי מעקב ב-318 חולים. התוצא העיקרי היה תמותה מכל-סיבה לאורך חציון מעקב של 10.4 שנים.

החוקרים כותבים כי ניתוח מעקפים עם טיפול תרופתי לווה בשיעורי היארעות נמוכים יותר של תמותה מכל-סיבה, בהשוואה לטיפול תרופתי בלבד (182 מקרי תמותה מבין 298 חולים בקבוצת הניתוח, לעומת 209 מקרי תמותה מבין 303 חולים בקבוצת טיפול תרופתי בלבד; יחס סיכון מתוקן של 0.73). עם זאת, לא תועדה אינטראקציה משמעותית בין נוכחות או העדר ויאביליות של שריר הלב וההשפעות החיוביות של ניתוח מעקפים עם טיפול תרופתי, בהשוואה לטיפול תרופתי בלבד.

הממצאים הצביעו על עליה במקטע הפליטה של חדר שמאל רק בקרב חולים עם ויאביליות של שריר הלב, ללא תלות בקבוצת הטיפול. לא תועד קשר בין שינויים במקטע הפליטה של חדר שמאל ובין התמותה בשלב מאוחר יותר.

ממצאי המחקר אינם תומכים בעיקרון לפיו לויאביליות של שריר הלב יתרונות ארוכי טווח לאחר ניתוח מעקפים של העורקים הכליליים בחולים עם קרדיומיופתיה איסכמית. ויאביליות של שריר הלב לוותה בשיפור תפקוד סיסטולי של חדר שמאל, ללא תלות בטיפול שניתן, אך שיפור זה לא נקשר עם ההישרדות ארוכת הטווח.

N Engl J Med. Published online August 22, 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים