משפחה

תוצאות טובות ל-Etelcalcetide בכל דרגות החומרה של היפרפאראתירואידיזם שניוני בחולי המודיאליזה (Kidney Int Rep)

במאמר שפורסם בכתב העת Kidney International Reports מדווחים חוקרים על ממצאי מחקר חדש, מהם עולה כי טיפול ב-Etelcalcetide בחולים עם היפרפאראתירואידיזם שניוני מפחית באופן יעיל את רמות הורמון PTH (Parathyroid Hormone), לצד הפחתת רמות סידן ופוספט בדם, ללא תלות בחומרת המחלה. התוצאות הטובות ביותר תועדו כאשר הטיפול הותחל בחולים עם מחלה בדרגת החומרה הקלה ביותר.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי תכשירים ממשפחת Calcimimetics מובילים לשיפור במדדי היפרפאראתירואידיזם שניוני, אך הם הכי יעילים כאשר ניתנים לחולים עם מחלה חמורה, דבר העלול להגביל את יעילות הטיפול. כעת הם ביקשו לבחון את ההשפעות של Etelcalcetide על הפחתת רמות PTH, סידן ופוספט בדרגות חומרה שונות של המחלה.

החוקרים בחנו את הנתונים משני מחקרים אקראיים ומבוקרים בשלב 3, אשר כלל 1,023 מבוגרים עם היפרפאראתירואידיזם שניוני תחת טיפולי המודיאליזה. הם העריכו את השפעות Etelcalcetide לפי ערכי PTH בתחילת הדרך (פחות מ-600, 600-1,000 או מעל 1,000 ננוגרם/ליטר) על אחוז השינוי הממוצע ברמות PTH; שינויים בערכי סידן ופוספט; והשגת רמות PTH של עד 300 ננוגרם/ליטר ו/או ערכי פוספט של פחות מ-1.78 מילימול/ליטר.

מהנתונים עולה כי Etelcalcetide הביא להפחתת רמות PTH באחוז דומה בקבוצות השונות. שיעור דומה של מטופלים בקבוצות השונות השיג ירידה של מעל 30% ברמות PTH עם טיפול ב- Etelcalcetide. בכל אחת מקבוצות הפלסבו נרשמה עליה מתונה ברמות PTH, אשר הייתה הבולטת ביותר בחולים עם ערכי PTH בטווח התחתון טרם התחלת הטיפול.

ריכוזי סידן ופוספט ירדו בקבוצות השונות שטופלו ב- Etelcalcetide, כאשר הירידה הבולטת ביותר תועדה בחולים עם רמות PTH הגבוהות ביותר בתחילת הדרך. עם זאת, שיעור החולים שהשיגו את יעדי רמות PTH, יעדי רמות פוספט ושני היעדים יחדיו, היה הגבוה ביותר בקרב חולים עם ערכי PTH בטווח התחתון טרם התחלת הטיפול, כאשר המינון הנדרש של Etelcalcetide היה הנמוך ביותר.

המינון הנדרש של Etelcalcetide היה הנמוך ביותר בקרב חולים עם ערכי PTH הנמוכים ביותר טרם התחלת הטיפול התרופתי.

ממצאי המחקר מעידים כי הטיפול ב- Etelcalcetide מפחית את רמות PTH, סידן ופוספט בחולים עם דרגות חומרה שונות של היפרפאראתירואידיזם שניוני, אך היכולת להשיג את יעדי הטיפול הייתה טובה יותר באלו עם מחלה בחומרה קלה יותר.

Kidney Int Rep. 2019 Apr 16;4(7):987-994

לידיעה ב-PubMed

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים