משפחה

תוצאות מבטיחות ל-Canakinumab במקרים של קדחת ים-תיכונית עמידה לטיפול ב-Colchicine (מתוך Rheumatol Int)

במאמר שפורסם בכתב העת Rheumatology International מדווחים חוקרים על סדרת מקרים וסקירה של הנתונים בספרות הרפואית, מהם עולה כיCanakinumab (אילאריס), נוגדן חד-שבטי כנגד IL-1β, הינו טיפול מוצלח במקרים של קדחת ים תיכונית (Familial Mediterranean Fever) העמידה לטיפול ב-Colchicine (קולכיצין).

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי FMF מתאפיינת בהתקפים חוזרים של חום וסרוזיטיס. למרות ש-Colchicine הינו קו טיפול ראשון לטיפול במצבים אלו, 5-10% מהחולים אינם מגיבים לטיפול זה. מחקרים קודמים דיווחו על יעילות ובטיחות Canakinumab בחולים עם FMF עמיד ל-Colchicine, אך משל הטיפול והמרווח בין טיפולים עדיין שנויים במחלוקת.

במסגרת המחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבחון את ההצלחה של פרוטוקול טיפול סטנדרטי ב-Canakinumab בילדים עם FMF עמיד ל-Colchicine, בשילוב עם סקירה של הספרות הרפואית בנושא.

המחקר כלל תשעה חולים עם התוויות לטיפול ב-Canakinumab לאור עמידות ל-Colchicine ודרישה חוזרת לטיפול בקורטיקוסטרואידים בשל תפליט פלאורלי/פריקרדיאלי. הטיפול ב-Canakinumab ניתן כל חודש למשך שישה חודשים (טיפול ראשוני), אחת לחודשיים למשך שישה חודשים (טיפול אחזקה), ולאחר מכן הטיפול הופסק. בחולים שפיתחו התקף חדש לאחר שנה של טיפול, Canakinumab ניתן שוב במרווחים של שלושה חודשים (המשך טיפול).

משך המעקב הממוצע מהזריקה הראשונה של Canakinumab עמד על 24.3 חודשים.

החוקרים מדווחים כי במהלך השנה הראשונה לטיפול לא תועדו התקפים בקבוצת החולים הללו. ארבעה חולים פיתחו התקף של המחלה 9.0 חודשים לאחר הפסקת הטיפול ולכן הועברו להמשך טיפול ב-Canakinumab, ללא התלקחויות נוספות של המחלה.

החוקרים מציינים כי פרוטוקול סטנדרטי לטיפול ב-Canakinumab בחולים עם FMF ועמידות ל-Colchicine עשוי לשמש בהצלחה באוכלוסיית חולים זו.

Rheumatol Int. 2019 Jul 4.

לידיעה ב-PubMed

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים