המלצות עדכניות מטעם ה-CDC בנושא חיסון כנגד שפעת (MMWR)

ועידת ה-ACIP (Advisory Committee on Immunization Practices) משמיכה להמליץ על מתן שנתי של חיסון כנגד שפעת לכלל הציבור בגילאי 6 חודשים ומעלה, בהעדר התוויות-נגד, כך עולה מהמלצות עדכניות לעונת השפעת 2019-2020, אשר פורסמו ב-Morbidity and Mortality Weekly Report.

על רופאים להציע חיסונים עד סוף חודש אוקטובר, עם עדיפות לפני התחלת הופעת זיהומי שפעת באוכלוסיה. מאמצי החיסון צריכים להימשך לאורך עונת השפעת.

ילדים בגילאי 6 חודשים עד 8 שנים הנדרשים לשתי מנות חיסון, צריכים לקבל את המנה הראשונה בהזדמנות הראשונה, כך שיוכלו לקבל את המנה השניה, אשר ניתנת לאחר לפחות ארבעה שבועות, עד סוף חודש אוקטובר.

באלו הנדרשים למנה אחת של החיסון, מתן החיסון כבר בחודש יולי או אוגוסט עשוי להוביל לחסינות פחות אופטימאלית לפני תום עונת השפעת, בפרט בקשישים.

יש לחסן חולים בסיכון גבוה לתחלואה חמורה או סיבוכים עקב זיהום בשפעת, כולל ילדים בגילאי 6-59 חודשים; אלו בגילאי 50 שנים ומעלה; מבוגרים וילדים עם מחלות כרוניות; מדוכאי חיסון; נשים הרות או המצפות להרות במהלך עונת השפעת; ילדים ומתבגרים בגילאי 6 חודשים עד 18 שנים העשויים להיות בסיכון גבוה לתסמונת Reye Syndrome לאחר זיהום בנגיף שפעת מאחר ונוטלים אספירין או תכשירים המכילים סליצילאטים; אלו השוהים במוסדות סיעודיים לטיפול ארוך-טווח; ואלו הסובלים מהשמנה קיצונית.

מטופלים בכל קבוצות הסיכון יכולים לקבל חיסון מומת או חיסון רקומביננטי ארבע-ערכי כנגד שפעת, אך החוקרים ממליצים כנגד מתן חיסון חי-מוחלש לאוכלוסיות מסוימות, כולל נשים הרות ואלו בקבוצות סיכון גבוה. ההמלצות כוללות טבלה של התוויות-נגד ואמצעי זהירות למתן חיסון חי-מוחלש.

חולים מדוכאי חיסון צריכים לקבל חיסון מומת או חיסון רקומביננטי ומתן חיסון חי-מוחלש אינו מומלץ לאור סיכון ביולוגי אפשרי לתחלואה על-רקע מתן החיסון.

חשוב לחסן גם אנשים המתגוררים או מטפלים בחולים בסיכון גבוה, דוגמת עובדי מערכת בריאות או אחרים העובדים במרכזיים רפואיים.

MMWR. Published online August 22, 2019.

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים