משפחה

גדילת גידול מואצת במהלך טיפול במעכבי PD-1/PD-L1 בחולים עם NSCLC (מתוך Ann Oncol)

במאמר שפורסם בכתב העת Annals of Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי גדילת גידול מואצת (Hyperprogressive Disease) הינה תופעה נפוצה בחולים עם ממאירות מסוג NSCLC (Non-Small Cell Lung Cancer) תחת טיפול במעכבי PD-1/PD-L1.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי יש עדויות לפיהן טיפול במעכבי PD-1/PD-L1 עשוי להביא לגדילת גידול מואצת, אשר מלווה בפרוגנוזה גרועה. כעת הם ביקשו לבחון את היארעות מקרי HPD ולזהות גורמים שנקשרו עם HPD בחולי NSCLC תחת טיפול במעכבי PD-1/PD-L1.

מדגם המחקר כלל חולים עם NSCLC חוזר ו/או גרורתי, אשר טופלו במעכבי PD-1/PD-L1 בין אפריל 2014 ועד נובמבר 2018. גדילת גידול מואצת הוגדרה בהתאם לקינטיקה של גדילת הגידול, קצב גדילת הגידול והזמן עד לכישלון טיפול. עוד השלימו החוקרים הערכת הפנוטיפ האימוני של תאי CD8+ בדם היקפי במטרה לקבוע סמנים מנבאים HPD.

מבין 263 חולים שנבחנו במחקר, גדילת גידול מואצת זוהתה ב-55 חולים (20.9%) לפי הקינטיקה של גדילת הגידול, 54 חולים (20.5%) לפי קצב גדילת הגידול ו-98 חולים (37.3%) לפי הזמן עד לכישלון הטיפול. החוקרים מצאו כי במקרים בהם גדילת גידול מואצת ענתה על הקריטריון של קצב גדילת הגידול והקינטיקה של הגידול, ההישרדות ללא-התקדמות המחלה הייתה גרועה יותר (יחס סיכון של 4.619), כמו גם ההישרדות הכוללת (יחס סיכון של 5.079), בהשוואה למחלה מתקדמת ללא גדילה מואצת של הגידול.

החוקרים לא זיהו משתנים קליניים או פתולוגיים שהיו ספציפיים ל-HPD. מהערכת תאי CD8+ בדם היקפי עלה כי שכיחות נמוכה יותר של תאי CCR7- CD45RA- מכלל תאי CD8+ ושכיחות גבוהה יותר של תאי TIGIT+ מבין תאי PD-1+CD8+ נקשרו עם HPD ושיעורי הישרדות נמוכים יותר.

החוקרים כותבים כי יש להשלים מחקרים נוספים להערכת סמנים העשויים לנבא גדילת גידול מואצת ואת תוצאות הטיפול בחולים עם ממאירות זו.

Ann Oncol. 2019;30(7):1104-1113.

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים