משפחה

טיפול במעכבי TNF מלווה בעליה במשקל ובמדדי מסת הגוף בחולי פסוריאזיס (J Am Acad Dermatol)

טיפול בתרופות ביולוגיות, בפרט מעכבי TNF (Tumor Necrosis Factor), מלווה בעליה במשקל הגוף ובמדדי מסת הגוף בחולי פסוריאזיס, כך עולה מתוצאות סקירה שיטתית חדשה, שפורסמו בכתב העת Journal of the American Academy of Dermatology. עם זאת, מהעדויות הנוכחיות עולה כי אין שינויים דומים במשקל הגוף או במדדי מסת הגוף עם טיפול ב-Ustekinumab (סטלרה) או Secukinumab (קוסנטיקס).

החוקרים בחנו את הנתונים משישה מחקרים, אשר כללו 862 חולי פסוריאזיס. משקל הגוף הממוצע ומדד מסת הגוף הממוצע היה גבוה יותר משמעותית בחולים עם מעכבי TNF, בהשוואה לאלו תחת טיפול קונבנציונאלי (הבדל ממוצע של 1.4-0 ק”ג ו-0.39 ק”ג למטר בריבוע, בהתאמה).

מנגד, החוקרים לא זיהו קשר בין טיפול ב-Ustekinumab או Secukinumab ובין משקל הגוף או מדד מסת הגוף, אך רק אחד המחקרים כלל טיפול ב-Secukinumab.

החוקרים כותבים כי יש לקחת בחשבון את ההשפעות האפשריות של טיפול במעכבי TNF על משקל הסוף בבחירת הטיפול בחולי פסוריאזיס בעלי עודף-משקל או השמנת-יתר. הם מוסיפים כי אין נתונים ארוכי טווח או נתונים אודות התגובה לטיפול ולא ברור אם השינויים במשקל הגוף הם בעלי חשיבות קלינית. עם זאת, מחקר אחד בעבר זיהה עליה בסיכון לסוכרת בהיקף של 7.3% לכל עליה של קילוגרם אחד במשקל הגוף. עם זאת, עדיין דרושים מחקרים נוספים.

J Am Acad Dermatol 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים