שילוב מנופאוזה עם סוכרת מלווה בהפרעות שינה חמורות יותר (Menopause)

בנשים עם סוכרת מסוג 2 תתכן שכיחות גבוהה יותר של הפרעות שינה ובעיות שינה חמורות יותר במהלך המנופאוזה, בהשוואה לנשים ללא סוכרת, כך עולה מתוצאות מחקר קטן, שפורסמו בכתב העת Menopause במהלך חודש אוגוסט.

החוקרים השלימו סקר שכלל שאלות אודות המצב הבריאותי, מנופאוזה, שינה ומאפייני רקע. המשתתפות היו בגיל ממוצע של 50 שנים, למעלה ממחציתן סבלו מעודף-משקל. כ-20% מהנשים היו לפני מנופאוזה, 35% היו בשלב מוקדם או מאוחר של מנופאוזה ו-46% היו לאחר מנופאוזה. מבין המשתתפות במחקר, 38% סבלו מסוכרת מסוג 2.

החוקרים מצאו כי המספר הממוצע של תסמינים הקשורים בשינה, כולל כאבי ראש, הזעות לילה, חרדה, השתנה תכופה ועייפות, היה גבוה יותר בנשים עם סוכרת מסוג 2, בהשוואה לאלו ללא סוכרת. השתנה תכופה, עייפות ונימול היו נפוצות יותר משמעותית בנשים עם סוכרת.

מדד חומרת התסמינים הממוצע היה גם כן גבוה יותר משמעותית בנשים עם סוכרת. החוקרים התבססו על רשימה של 24 תסמינים, כאשר מדד החומרה הגבוה ביותר עמד על 5 נקודות (סך כולל אפשרי של 120 נקודות). בממוצע, בנשים ללא סוכרת תועד מדד חומרה ממוצע של 21.87 נקודות, בעוד שבאלו עם סוכרת תועד מדד ממוצע של 33.42 נקודות.

בנשים לאחר-מנופאוזה מספר התסמינים הקשורים בשינה היה גבוה יותר, כמו גם מדד חומרת התסמינים. ממצאים דומים תועדו בנשים אסיאתיות, לא-היספאניות עם סוכרת מסוג 2. בקבוצות אתניות אחרות לא תועדו הבדלים מובהקים סטטיסטית בין נשים עם ובלי סוכרת.

החוקרים מציינים כי מחקרים מעטים בחנו את הקשר בין תסמינים הקשורים בשינה וסוכרת תוך התייחסות למצב מנופאוזה או מגוון אתני/גזעי. עם זאת, ממצאים אלו עשויים לספק כיוון למחקרים עתידיים.

Menopause 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים