משפחה

באוכלוסיות מסוימות תועלת גדולה עוד יותר לטיפול ב- Alirocumab (מתוך J Am Coll Cadiol)

בחולים בסיכון הגבוה ביותר תועדה התועלת הגדולה ביותר לטיפול אגרסיבי להפחתת רמות השומנים בדם עם טיפול במעכבי PCSK9, כך עלה משני ניתוחים של מחקר ODYSSET OUTCOMES, שפורסמו במהלך חודש ספטמבר בכתב העת Journal of the American College of Cardiology.

מדגם המחקר כלל 18,924 משתתפים עם דיסליפידמיה – ערכי LDL של לפחות 70 מ”ג/ד”ל, ערכי Non-HDL של לפחות 100 מ”ג/ד”ל , או Apolipoprotein B של לפחות 80 מ”ג/ד”ל למרות טיפול אינטנסיבי בסטטינים. כל החולים שרדו תסמונת כלילית חדה וחולקו באקראי לאחר 1-12 חודשים לטיפול במעכבי PCSK9 או פלסבו.

ב-1,554 החולים עם טרשת עורקים בלפחות שתי מיטות כלי דם (עורקים כליליים והיקפיים ו/או צרברווסקולאריים) תועדה תועלת גדולה יותר לטיפול ב-Alirocumab (פראלואנט), בהשוואה לפלסבו. ככל שמספר מיטות כלי הדם החולות היה גדול יותר, כך הירידה האבסולוטית בסיכון לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג’וריים הייתה גדולה יותר: ירידה אבסולוטית של 1.4% בנוכחות מעורבות של מיטת כלי דם אחת, 1.9% בנוכחות שתי מיטות כלי דם וירידה של 39.7% בסיכון לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג’וריים בנוכחות מחלה בשלוש מיטות כלי דם.

עוד זוהתה אינטראקציה בין מחלה של מספר מיטות כלי דם עם התועלת ההישרדותית של Alirocumab, כך שמתן הטיפול לחולים עם מספר רב יותר של מיטות כלי דם מעורבות במחלה הוביל לירידה אבסולוטית גדולה יותר בסיכון לתמותה: ירידה אבסולוטית של 0.4% בנוכחות מעורבות מיטת כלי דם אחת, 1.3% בנוכחות שתי מיטות כלי דם ו-16.2% בנוכחות מעורבות של שלוש מיטות כלי דם.

חולים עם ניתוח מעקפים של העורקים הכליליים לפני אבחנת תסמונת כלילית חדה מהווים קבוצה נוספת בה תתכן תועלת לטיפול במעכבי PCSK9, כך עלה מניתוח נוסף של אותם חוקרים. הם זיהו אינטראקציה בין ניתוח מעקפים ובין התועלת של Alirocumab על-פני פלסבו בהפחתת סיבוכים קרדיווסקולאריים מג’וריים. בחולים ללא היסטוריה של ניתוח מעקפים של העורקים הכליליים נרשמה ירידה של 1.3% בסיכון האבסולוטי עם Alirocumab, באלו עם ניתוח מעקפים לאחר תסמונת כלילית חדה נרשמה ירידה של 0.9% ובאלו עם ניתוח מעקפים לפני תסמונת כלילית חדה נרשמה ירידה אבסולוטית של 6.4%.

יתרה מזאת, זוהתה אינטראקציה בין היסטוריה של ניתוח מעקפים ובין הירידה בתמותה עם טיפול ב-Alirocumab כך שבחולים בהם הניתוח בוצע לפני תסמונת כלילית חדה תועדה הירידה הגדולה ביותר בסיכון.

החוקרים כותבים כי יהיה מעניין להשלים ניתוח כלילי להערכת התועלת הקלינית של Alirocumab על עלויות הטיפול הרפואי ועל החברה בכללותה.

J Am Coll Cadiol 2019

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים